přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. března 2004, 09:44

Vícebojař Dvořák odjel do Afriky

Tomáš Dvořák se bude šest týdnů připravovat na letní sezonu, jejímž vyvrcholením budou olympijské hry v Aténách, v jihoafrickém Potscherfstroomu.

V pondělí brzy ráno se vícebojař Tomáš Dvořák rozloučil se svými dvojčaty Kateřinou a Barborkou před školou, pak dal sbohem své manželce a ani ne roční dceři Terezce a stihl ještě poslat povzbuzující textovou zprávu Romanu Šebrlemu před halovým MS v Budapešti. Bývalý trojnásobný mistr světa a světový rekordman v desetiboji pak odletěl do jihoafrického Potschefstroomu, aby nabral síly do olympijské sezony.

"Hodně štěstí do víkendového závodu," stálo mimo jiné v 'esemesce'. "Nebere mi telefon, pacholek," čertil se naoko, že chtěl Šebrlemu popřát osobně před víkendovým závodem, v němž světový rekordman v desetiboji bude obhajovat bronzovou medaili.
"Nemělo by ho nic ohrozit," domníval se Dvořák v narážce na neúčast obhájce zlata Toma Pappase s USA. Sám o možnost startovat v Budapešti přišel na nedávném mítinku v Tallinnu, jenž se mu nevyvedl.

Jednatřicetiletého vícebojaře trápí už dva a půl roku zdravotní patálie, naposledy byl v pohodě v roce 2001, kdy vyhrál potřetí za sebou mistrovství světa. Letos vzývá olympijské hry v Aténách, s velkou pravděpodobností jeho poslední v životě. "Ale snad nejsem ještě tak starý," zaháněl se smíchem okamžitě myšlenky na konec kariéry po Aténách. Jeho největším problémem jsou alergie a astma, letos stejně jako loni podstoupil sérii očkovacích vakcín. "Snad mi pomohou víc než loni, protože můj organismus zase dostal pořádnou ťafku z vnějšku," řekl Dvořák. Jinak se prý cítí zdráv. "Poslední tři dny jsem pokládal doma koberce a řezátkem jsem si dokonce nic neudělal," narážel s úsměvem na svá zranění způsobená při domácích pracích v rodinném domě v Hostivicích - kdysi si hnul se zády při vynášení koše, před letošní sezonou si dokonce zaťal sekyrku při sekání dříví do nártu.

Ve stabilním africkém prostředí byl naposledy před vydařenou sezonou 2001. Týž rok na MS v Edmontonu se pak rozpadla skupina jeho bývalého kouče Zdeňka Váni, v níž byl i Šebrle. "Neměl jsem důvod tam jezdit. Co bych tam sám dělal," povídal. Letos je ale novým členem sprinterské skupiny Ludvíka Svobody z Dukly Praha, jejímž několika členům a trenérovi pobyt v Africe i zaplatil. "Letos je před olympiádou na přípravu víc peněz," vysvětlil.

Minulý týden strávil na lyžích v Harrachově. "Takže když k tomu přidám ty tři dny klečení nad koberci, tak mám pořádně namakaný stehna. Jen to rozběhat," vtipkoval Dvořák. Bude na to mít pět týdnů v teple. Úvodních čtrnáct dní ho ještě čekají objemy, pak už pomalu zahájí přechod do rychlosti. "Je to jako v roce 2001, jen mám o dost větší náskok," přirovnal ke své poslední úspěšné sezoně. 

Rodina za ním nezavítá. "Holky jsou školou povinné, stačil jim ten týden na horách," vysvětlil vícebojař. "Když jsem se s nima loučil, tak si z toho moc nedělaly. Jen Gábina je z toho trochu vykleplá, ale ví, o co jde," pravil Dvořák, jenž si s sebou nevzal žádné náčiní. Disky mu půjčí diskař Libor Malina, tyče mu přiveze Šebrle na konci března a oštěp poskytne Jan Železný. "Ale chce za to dvě piva denně," vykládal dobře naložený Dvořák. "Aspoň mu ty oštěpy trochu zahážu, prý to jen šolíchá," podotkl.

                                                                                                     ČTK