Veselý vydřel evropské stříbro

neděle 17. srpna 2014
Ve švýcarském Curychu vyvrcholil 22. evropský šampionát, na němž čeští atleti získali čtyři medaile a celkem deset umístění do osmičky. V závěrečné napínavé bitvě oštěpař Veselý podlehl pouze Finu Ruuskanenovi, štafeta čtvrtkařů pak skončila osmá.

Česká tým vybojoval v Curychu díky zlatu Špotákové, stříbru Veselého a bronzu Drahotové s Kudličkou čtyři cenné kovy, což nás řadí na dvanácté místo v pořadí zemí. V hodnocení finálových výsledků, kde se dalších šest reprezentantů vešlo do osmičky (Rosolová, Bába, Svoboda, Svobodová, Marcell, 4x400 muži), nám patří desátá příčka se 48 body. Medailově je to v samostatné ČR třetí nejúspěšnější výprava po Helsinkách (3-1-1) a Göteborgu (1-2-1), bodově byl kromě "nedostižného" předešlého ME (69) lepší ještě Mnichov (52.5). "Byl to úspěšný šampionát, jsem rád, že se většina atletů ukázala v dobrém světle," uvedl šéftrenér Tomáš Dvořák.

Evropu v Curychu si co do cenných kovů podmanila Velká Británie (i díky závěrečné smršti, za neděli pět tituly), jejíž účet se uzavřel na 12 zlatých, 5 stříbrných a 6 bronzových. Stejný počet, 23 medailí, jen nakonec ve slabším složení (9-8-6), si odváží Francouzi, o jednu méně pak mají Rusové (3-6-13), ale se čtyřmi zlatými nasbírali hodnotnější sbírku Němci. Rusko kraluje pořadí za umístění do osmého místa s 215 body před Británií (196) a Francií (192). Pořadatelské Švýcarsko získalo jedno zlato (16. místo) a celkem pět výsledků do osmičky (14.).

Nedělní finálový program

Skvělou tečku přichystal českým fanouškům Vítězslav Veselý, jenž v dramatickém oštěpařském finále podlehl pouze dnes suverénnímu Ruuskanenovi. Fin měl od první série navrch a svůj výkon vyšperkoval třetím hodem dlouhým 88.01 metru, dále letos z Evropanů nikdo nehodil. Svěřenec Jana Železného nezačal dobře, úvodní pokus by nestačil ani na užší osmičku, pak se ovšem v dalších dvou sériích dostal za 81 metrů a na medailové pozice. Po pátém pokusu Fina Etelätala (83.16) z ní vypadl, ale ve stejné sérii se Vítězslav vzchopil a hodem 84.79 si řekl o stříbro, ze které ho již ani svým posledním, nejlepším pokusem 84.40 "nesundal" nejzkušenější z Finů Pitkämäki. Dodejme skvělou Ruuskanenovou sérii: 83.81-86.85-88.01-83.69-84.62-82.67.

Štafeta čtvrtkařů si osmou pozici, se kterou postoupila do finále, nezlepšila a nepovedlo se jí ani zlepšit rozběhové časy, když dnes Jan Tesař, Daniel Němeček, Michal Desenský a Patrik Šorm předvedli 3:04.56. "Běžet pod 3:04 ani porazit aspoň jednoho se se nepodařilo, ale cíl byl asi splněn už tím finále," hodnotil za všechny Daniel. Jak prožívali včerejší opakovaný start Nizozemců? "Jsme na hotelu s Nizozemci, tak to bylo takové pikantní," přiblížil Michal atmosféru sledování závodu na dataprokektoru. "Samozřejmě, že jsme se báli, i když já osobně si říkal, že to snad není možný jít po sobě takhle rychle dvě čtvrtky," dodal. Medaile dnes visela vysoko, Francouzům na ni nestačil ani pokoření 3minutové hranice, o 4 setiny jim na "čáře" sebrali bronz Poláci. Šampiony se stali přesvědčivě a v evropském výkonu roku 2:58.79 Britové, stříbro si vybojovali Rusové o 59 setin zpět.

Ve výškařském sektoru se prosadila zkušenost zosobněná Španělkou Beitiaovou, která jako jediná ze skokanek překonala laťku na úrovni letošního světového výkonu roku 2.01 m. Pro trio jejích soupeřek byla tato úroveň limitní, a tak si podělily medaile podle "čistoty" zápisu do 199: Ruska Kučinová brala stříbro, Chorvatka Šimičová bronz (OR), smutná byla i přes vyrovnaný osobák Polka Kasprzycká.

Britové si podmanili krátkou štafetu, byť měli zdatné sekundanty. Vítězové dosáhli času 37.93, čímž vyrovnali vlastní nejlepší evropský výkon z Nassau, druzí Němci složili 38.09. Ve vyrovnané bitvě o bronz byl i domácí kvartet, nakonec jej však urvali favorizovanější Francouzi (38.47), Švýcaři skončili čtvrtí.

Sportovní tragédií skončil pro hostitele vrchol na dráze, štafeta 4x100 m žen, kde Kambundjiová hned na startu ztratila kolík. Medaile nejcennější putuje do Británie zásluhou národního rekordu (a evropského výkonu roku) 42.24, stříbro do Francie za 42.45, bronz do Ruska s odstupem již takřka vteřiny za vítězkami.

Už třikrát dokázal získat na vrcholných akcích mistrovský double, na "Evropě" se ho již po dnešní pětce Mo Farahovi podařilo zkompletovat již podruhé od Barcelony. Po pomalém průběhu Brita zachytil na začátku smrtícího závěrečném okruhu (Farah 52.2) pouze Ibrahimov z Ázerbájdžánu, ale cílová rovinka už patřila jen vítězi, v cíli za 14:05.82. Bronz po stříbru z desítky vydřel další Brit Vernon.

V koulařském sektoru se podle očekávání prosadila Němka Schwanitzová, když se na decimetr přiblížil dvacítce. Ruska Kolodková zabojovala v poslední sérii, ale nedovedla se přiblížit na méně než půl metr (19.39). Díky národnímu rekordu (19.04) brala bronz Maďarka Mártonová.

Mezi dálkaři se prosadil úřadující olympijský šampion Rutherford z Velké Británie, jenž se dostal nejdál na 829 cm. Centimetrová bitva o zbylé medaile, v níž šest skokanů dělil osm centimetrů, uspěli Řek Tsátoumas (815) a Francouz Gomis (814).

Užuž to vypadalo, že se Ukrajině zdaří obhajoba titulu ve štafetě 4x400 metrů, když se na šachovnici zjevila mocně finišující Gueiová a nakonec dotáhla Francii o pět setin ke zlatu za 3:24.27. Zemljaková nakonec sotva uhájila stříbro (o 0.02 s) před z vnitřní dráhy útočící Britku Adeoyeovou. Medailistky se vešly do pouhých sedm setin.

Evropskou šampionkou na 3000 m steeplechase se stala Němka Möldner-Schmidtová, když se jako jediná z finalistek vmáčkla pod 9 a půl minuty (9:29.43). Za ní si zbylé medaile vysloužily Švédka Fougbergová, o 73 setin zpět, a Španělka Martínová v osobním rekordu 9:30.70.

Bitva o medaile na 1500 metrů byla nakonec bez nemocného Jakuba Holuši. Stejně jako v jednom ze semifinále závod ovlivnila kolize (při náběhu do posledního kola) a následné pády či zpomalení několika běžců. V tu chvíli zrychlil Mekhisi-Benabbad a když to nevyšlo po verdiktu jury na stýplu, dokázal Francouz bezpečně ovládnout tuto trať (3:45.60). Svým slovům o respektu k soupeřům po předešlé diskvalifikaci však příliš nedostál, v posledních metrech na ně živě gestikuloval a úmyslně zpomalil. Půl vteřiny zpět finišoval šampion z Helsinek Ingebrigtsen, těsně za ním Brit O'Hare.