Veselý se dotáhl na čelo Diamantové ligy

Veselý se dotáhl na čelo Diamantové ligy
Aktuality
sobota 12. července 2014
Mistr světa v hodu oštěpem obsadil druhou příčku na mítinku v Glasgow a bodově srovnal krok s Egypťanem, který vede hodnocení. Blýskli se i Holuša s Masnou.

Na rozdíl od předchozího mítinku Diamantové ligy v Paříži se Vítězslavu Veselému povedl hned vstup do soutěže, když hodil 85.23 m. Na tento výkon soupeři i on sám dlouho marně útočili, uspěl až mladý Němec Röhler, který si v poslední sérii vylepšil osobní maximum na 86.99. Veselý už adekvátní odpověď nenalezl a zároveň jej už nikdo další nepřehodil, takže si připsal dva body za druhé místo. Celkově jich má osm stejně jako  Egypťan Abdelrahman, který v Glasgow nestartoval. Třetí příčku v celkovém hodnocení stvrdil stejným umístěním Fin Pitkämäki, který dnes hodil 84.95.

Zbylí dva Češi v sobotním programu mítinku startovali v disciplínách, které se tentokrát do Diamantové ligy nepočítaly. A i oni si vedli velmi dobře. Jakub Holuša obsadil v závodě osmou příčku, když zaostal po výkonu 3:35.56 jen tři desetiny za svým osobním rekordem, Lenka Masná  byla čtvrtá mezi půlkařkami, přičemž jí jen o dvě setiny utekla dvouminutová hranice

.„Čekal jsem, že to bude trošku lepší“ hodnotil Holuša pro web Topathletics.org. „Závod byl dobrý, jenže bylo mnoho běžců, co chtěli běžet rychle a byl velký boj o pozice. Nohama to nebylo dobré. Měl jsem pocit, že jsem běžel naplno od začátku. Zcela spokojen nejsem, ale trenér mi řekl, že to bylo super. Je to opět 3:35 a po soustředění v Tatrách jsem netrénoval rychlost, jen jsem to rozjel v Montreuil. Když dotrénuji rychlost a speciální tempo, tak to bude super. Já si ale dávám vysoké cíle. Chtěl jsem útočit na český rekord a to se nepodařilo, takže jsem trochu nespokojený. Na druhé straně je to důkaz toho, že jsem na tom dobře, " doplnil Holuša.

A jak se ke svému výkonu stavěla Masná? „Jsem docela spokojená, ale myslím si, že kdybych ten závěr zvládla lépe takticky, tak to mohl být osobák. Na 1:58 to ještě není vyběhané po soustředění v Tatrách, ale určitě by byl čas pod 2 minuty a vypadalo to jinak. 100procentně na to mám, jen si to musím takticky uhlídat na posledních 200 m, " hodnotila.

Mezi muži stvrdil na téže trati svůj výkonnostní comeback Keňan Rudisha, soupeře předčil s přehledem ve vyrovnaném výkonu roku 1:43.34.

Dvěma sprinterskými národními rekordy a také prvenstvími v nelehké konkurenci se blýskla vícebojařka  Schippersová z Nizozemska, když nejprve na stovce  zaběhla čas 11.03, aby pak na dvojnásobné trati dokonala zdařilé dílo výkonem 22.34, o setinu před slavnou Američankou Felixovou.

Ve výšce slavila vítězství Chorvatka Vlašičová, byť ne tak kvalitním výkonem, jako jsme u ní vídali v minulosti. I za 196 cm však zřejmě bude v sezoně, v níž se vrací po zranění, docela ráda. Další z hvězd disciplíny, Ruska Čičerovová, v soutěži pouze založila na 175 cm a dále pak nepokračovala.

Ani v tyči se neskákaly kdovíjaké výšiny, na body stačilo 465 cm, přičemž se dělily odstupňovaně podle toho, na kolikátý pokus byla tato výška skočena. Nejvíce si tak přilepšila Brazilka Murerová, po ní Řekyně Stefanidiová a do třetice Kubánka Silvaová, která spolu s Murerovou vede průběžné pořadí.

Naopak nadstandardně kvalitní byl stýpl. Vítězná Etiopanka Ayalewová zaběhla výkonem 9:10.64 nejlepší čas roku, za ní se z nového amerického rekordu 9:11.42 radovala jako tradičně odvážná blondýnka Coburnová. Další NR přinesly své zemi Švédka Fougbergová (9:23.96) a Finka Erikssonová (9:24.70).

Letos premiérový diamantový bod si vysloužila hvězdná australská překážkářka Pearsonová,byť  po zranění stále není zcela fit, o čemž svědčí i její čas 12.87. Zvítězila Američanka Harrisonová za 12.58, o desetinu před svou krajankou Jonesovou.

Svým posledním skokem v soutěži do vzdálenosti 17.36 si plný bodový zisk zajistil americký trojskokan Taylor, na druhou příčku tak odsunul svého krajana Claye, jehož nejdelší skok měřil o 9 cm méně.

Výsledky 

 

Adam Pražák

Fotogalerie