Veselý má zase blíže k diamantu

pátek 17. srpna 2012
Oštěpař Vítězslav Veselý skončil druhý na mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu a upevnil si vedení v průběžném hodnocení prestižního seriálu. Jiřina Ptáčníková byla mezi tyčkařkami pátá. Při stýplu žen viděli diváci díky Zaripovové nejlepší výkon této sezony.

Kdyby se brala v potaz kvalita celé série, byl by Vítězslav Veselý se čtyřmi hody za 82 metrů  jednoznačným králem oštěpařské soutěže. Trumf v podobě nejdelšího hodu soutěže  však nevynesl, a tak připadlo prvenství Finu Tero Pitkämäkimu, který si na stadionu ve Stockholmu, kde se před sto lety konala olympiáda, vylepšil letošní maximum na 86.98. Veselý byl druhý s 83.74, třetí příčka připadla Ukrajinci Olexandru Pjatnicovi (81.23). Závod nedokončil Nor Andreas Thorkildsen, jemuž změřili jediný hod nevalné délky (71.05) a po nezdařeném pokusu ve druhé sérii jeho účinkování  v soutěži skončilo.
Oštěpaře čeká v letošním ročníku Diamantové ligy již pouze  jediný závod, a to finále 30. srpna v Curychu. Nejblíže k celkovému prvenství má aktuálně Veselý, který navýšil svůj náskok na Ukrajince Pjatnicu na 5 bodů. Teoretickou šanci na vítězství v seriálu má ještě Lotyš Vadim Vasilevskis.

Jiřina Ptáčníková měla ve skoku o tyči problémy se svou základní výškou 431 cm, kterou zdolala až napotřetí. Následně hned prvním pokusem přenesla 446 cm, což bylo jejím dnešním maximem. Mistryni Evropy z Helsinek to stačilo na pátou příčku, když zvítězila Kubánka Yarisley Silvaová, která jako jediná skočila 470 cm a posunula se po bok Silke Spiegelburgové (dnes  455 cm) na druhé místo celkového hodnocení. Vedení si  díky třetí příčce ze Stockholmu  udržela Brazilka Fabiana Murerová, její náskok se však ztenčil na jediný bod.

Jedinou disciplínou, v níž se měnil tabulkově nejlepší výkon letošního roku, byl stýpl žen, kde novopečená olympijská vítězka Olga Zaripovová stáhla ze svého dosavadního maxima více než půldruhé vteřiny na 9:05.02. Těsně unikl nejlepší letošní výkon Keňanu Isiah Koechovi, který časem 7:30.43 z tříkilometrové trati zaostal za maximem svého krajana Chogeho o jedinou setinu.

Podobně jako Zaripovová navázali na své londýnské triumfy dalšími prvenstvími třeba ruská výškařka Anna Čičerovová (2.00), čtvrtkařka Sanya Richards-Rossová (49.89), diskařka Sandra Perkovičová (68.77) či trojskokan Christian Taylor (17.11). Naopak vůbec se závod nepovedl třeba olympijské vítězce Jennifer Suhrové z USA, která v tyčceneskočila svou základní výšku, její zlatá krajanka Britney Reesová se v dálce neprobila do užšího finále.