Veselý druhý v diamantovém Eugene

sobota 2. června 2012
Oštěpař Vítězslav Veselý pokračuje ve skvělých výsledcích. Na mítinku v americkém státě Oregon nestačil jen na Lotyše Vasilevskise a udržel své první místo v průběžném hodnocení seriálu.

Vítězslav Veselý znovu prokázal, že prožívá výkonnostně i výsledkově šťastné období. Po vítězstvích v Šanghajií a na ostravské Zlaté tretře uspěl i v americkém Eugene, kde obsadil druhou příčku za výkon z páté série 83.78 m. Z vedení ho sesadil až svým posledním hodem v soutěži Lotyš Vadim Vasilevskis, který své náčiní poslal ještě o 87 cm dále. Další z českých zástupců, Petr Frydrych, hodil nejlépe 71.42 a skončil šestý.

Celkem diváci dvoudenního mítinku viděli deset výkonů roku, šest z nich v běžeckých disciplínách. Patří mezi ně obě desítky, které organizátoři předsunuli do pátečního programu. V té mužské, která byla keňskou olympijskou kvalifikací, vyhrál  Wilson Kiprop  výkonem 27:01.98, přičemž se všech 15 borců vešlo výsledným časem pod 28 minut. Mezi ženami se z prvenství radovala Etiopanka Tirunesh Dibabaová,  jež zvládla 25 okruhů za 30:24.39 a ve finiši o 46 setin porazila Keňanku Florence Kiplagatovou.

Světové tabulky se měnily také na tříkilometrové trati, a to jak s překážkami, tak i bez. Častěji běhaný stýpl vyhrála suverénním závěrem Keňanka Milcah Chemosová (9:13.69), na hladké trati svým lehounkým krokem utekla soupeřkám Maročanka Mariem Alaoui Selsouliová (8:34.47). Další z  výkonů roku přinesla kvalitní pětka, na jejímž konci se po výkonu  12:56.98 radoval Brit Mo Farah (slovutný Kenenisa Bekele až čtvrtý s časem těsně nad 13 min.)a běžecký průvan světovými tabulkami uzavřela v zámoří oblíbená míle, jíž časem 3:49.40 kraloval Keňan Asbel Kiprop.

Už v pátek upravoval žebříček v trojskoku domácí Christian Taylor (17.62/+1.9), dnes se k němu přidal jeho koulařský krajan Reese Hoffa (21.81),ruská výškařka Anna Čičerovová (2.02) a také další Američanka Sanya Richardsová, která zvládla čtvrtku za 49.39. Rychleji než do té doby platnýí výkon roku běžely i Amantle Montshoová (49.62) a Novlene Wiliams – Millsová (49.78).

Zápis Liou Singa nejen do letošních ale i historických tabulek, když mu časomíra po proběhnutí 110 metrů dlouhé trati s překážkami ukázala hodnotu 12.87, tedy přesně na úrovni světového rekordu, zhatila nepovolená podpora větru +2.4 m/s. I tak ale čínský překážkář ukázal vynikající formu, s níž „o parník“ porazil své americké vyzyvatele.