Veselý čtvrtý, štafeta sedmá

sobota 3. září 2011
Na mistrovství světa v Tegu byli v akci poslední čeští reprezentanti. Zářil především oštěpař Veselý, který vybojoval nečekané čtvrté místo.

Vítězslav Veselý obsadil ve finále oštěpu senzační čtvrté místo, když ho od bronzu Kubánce Martíneze dělilo po nejlepším letošním výkonu 84.11 pouhých 20 cm. "Teď možná jsem malinko smutný, protože chyběl kousek. Byli ale tři lepší. Moje letošní sezona se tak trochu nese ve znamení čtvrtých míst, teď se to bohužel potvrdilo," povzdychl si Veselý.

V závodě prý cítil životní formu. "Doufal jsem, že alespoň jeden pokus trefím mnohem lépe. Nevím, kdy bude zase taková příležitost. Měl jsem ji využít," přemítal svěřenec Jana Železného, který jeden čas dokonce figuroval na třetí příčce. "Ale věděl jsem, že tam ještě není Andreas, takže jsem nepředpokládal, že by to mohlo vyjít," dodal na adresu favorizovaného Nora Thorkildsena, který měl zprvu problémy dostat se do užšího finále, ve čtvrté sérii se ale hodem 84.78 posunul na druhou příčku, kterou už neopustil. Zvítězil Němec De Zordo výkonem 86.27.

Sedmé na světě

Česká štafeta čtvrtkařek ve složení Rosolová, Bergrová, Bartoničková a Hejnová odjede z Tegu s vědomím, že ji přemohlo pouze šest týmů z celého světa. Ačkoliv měly zejména Hejnová s Rosolovou v nohách slušné porce ze svých individuálních závodů, dosáhly svěřenkyně Martiny Blažkové obdobného času jako v rozběhu (3:26.57) i dílčích mezičasů (52.1, 51.4, 52.1, 50.6). "Jsme unavené, ale spokojené," shrnula společné pocity bronzových medailistek z HMS 2010 finišmanka Hejnová.

Z titulu se radovaly Američanky (3:18.09), za které běžela mj. Felixová, jež tak rozšířila kolekci medailí z dvoustovky a individuální čtvrtky. O 62 setin zpět za vítězkami doběhly Jamajčanky, třetí byly s obdobným odstupem Rusky.

Finále nebylo nemožné

Lucie Škrobáková neprošla sítem semifinále. V tom svém obsadila po výkonu 12.98 (+0.3) sedmou příčku a celkově ji patří 16. místo na světě.   „Dneska se to nepovedlo a to jsem se v rozcvičování cítila ještě lépe než včera. Byla jsem blízko u každé překážky a nedokázala s tím nic udělat. Asi se na tom podepsal vítr, který foukal nečekaně do zad, ale jsem profík a měla jsem si s tím poradit,“ prohlásila halová vicemistryně Evropy z roku 2009. „Je to zklamání, zvláště když se nepostupovalo kdovíjakým časem (12.84). Ale jsem spokojená, že mi vyšel alespoň rozběh a zaběhla jsem si tu druhý nejlepší výkon kariéry,“ dodala 29letá svěřenkyně Jany Jílkové.

Ve finále potvrdila svoji suverenitu, kterou ukazovala již v předchozích kolech soutěže, Australanka Pearsonová, která soupeřky přejela o parník v novém rekordu šampionátu a čtvrtém času historie 12.28 (+1.7). Za ní svedly veletěsný souboj o stříbro Američanky Carruthersová a Harperová. Obě dosáhly času 12.47, tisíciny rozhodly ve prospěch prvně jmenované.

Zlatí, stříbrní, bronzoví

Dopolední chodeckou padesátku vyhrál majitel nejlepšího času sezony, Rus Bakulin, který po výkonu 3:41:24 porazil o bezmála minutu a půl krajana Nižegorodova. Třetí byl Australan Tallent. Závod v obtížných podmínkách dokončilo jen 25 borců z 43, jež se postavilo na start. Šest chodců ze závodů odstoupilo, zbytek byl diskvalifikován.

Cíl patnáctistovky proťaly jako první keňské dresy, přičemž ten více vepředu patřil Kipropovi, jenž po výkonu 3:35.69 porazil svého krajana Kiplagata o 27 setin. Třetí byl Američan Centrowitz.

Na to, že chorvatská výškařka Vlašičová vážně zvažovala, zda má kvůli zdravotním problémům na mistrovství světa vůbec odcestovat, musela se v Tegu cítit jako politá živou vodou. Nejprve se hladce probojovala do finále, aby v něm skočila své letošní maximum 203 cm. Na titul to ale nestačilo, neboť stejnou výšku a na méně pokusů skočila Ruska Čičerovová. Třetí skončila Italka Di Martinová, která se přehoupla přes rovné dva metry.

Dvoustovka s hvězdným Jamajčanem Boltem uzavírala program a tentokrát úlohu zlatého hřebu splnila. Trojnásobný olympijský vítěz si na rozdíl od předchozí stovky pohlídal start (reakce 0.193) a  tratí prolétl ve čtvrtém nejlepším čase historie 19.40 (+0.8). Ani soupeři se zrovna neloudali. Američan Dix zaostal o tři desetiny, Francouz Lemaitre vylepšil národní rekord Francie na 19.80. Rychleji běžel z Evropanů pouze rekordman Menea v roce 1979.

Zítra šampionát v korejském Tegu končí. Češi již do bojů aktivně nezasáhnou.