přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. června 2011, 21:47

Věříme, že setrváme v elitě. Zní ze Stockholmu.

Český tým je v předvečer mistrovství Evropy družstev naladěn na optimistickou notu. Cílem je setrvání v elitní Superlize, což znamená umístění od devátého místa výše.

Národní výběr čeká ve švédské metropoli nelehká mise. Musí se popasovat s tím nejlepším, co Starý kontinent nabízí, a nechat za sebou alespoň tři družstva, jež čeká sestup do nižšího patra soutěže. To vše za zdaleka ne optimálních podmínek, neboť Stockholm zatím nastavuje atletům uplakanou a sychravou tvář.

Dvoudenní soutěž bude hostit stadion zbudovaný pro olympijské hry 1912. Stařičký stánek, kam se vměstná asi 12 tisíc diváků, si dodnes uchoval unikátní atmosféru. „Kdo tam byl, tak mi asi potvrdí, že je to něco úžasného,“ odkazoval se šéftrenér Tomáš Dvořák na skupinu atletů, kteří si stihli na stadionu zatrénovat nebo dokonce zazávodit. Takovým případem byla třeba mužská štafeta na 4x100 m, jež se pokoušela v předprogramu splnit limit na mistrovství světa. Nakonec to po výkonu 39.45 o 25 setin nevyšlo, na čemž se vedle silného deště podepsala i dráha, která má z hlediska sprinterů daleko k ideálu. „Po něčem tak měkkém jsem už dlouho neběžel,“ postěžoval si jeden z členů kvarteta rychlíků, Lukáš Milo.

Závody, které začínají v sobotu od 14.35 hod, se řídí zvláštními pravidly, specifickými jen pro ME družstev. Např. ve skoku do výšky a o tyči tak mohou závodníci, vyjma již jistých vítězů, mít pouze čtyři nezdařené pokusy, dálkaři a trojskokani mají právo jen na tři skoky a pouze čtyři nejlepší si vyslouží další navíc atd. Na týmovém kontu se podílí muži i ženy, a to na základě svého umístění. Boduje i poslední, jen pokud závodník nezaloží, nedokončí nebo je diskvalifikován, obdrží nulu. „Proto apelujeme na všechny, aby se snažili jakkoliv dokončit, stojí nás to pak velmi cenné body,“ upozornil  technický vedoucí František Fojt a připomněl poslední českou účast v nejvyšším patře ME družstev. V portugalské Leirii před dvěla lety jen o pár bodl skončil národní tým devátý a sestoupil.

Kdo by však nyní čekal nervozitu a napětí, byl by na špatné adrese. Alespoň při večerní týmové poradě panovala uvolněná nálada a optimistická očekávání. „Na tento tým jsme dlouho čekali,“ prohlásil vedoucí výpravy Libor Varhaník. „Mám ještě v živé paměti, jak jste bojovali vloni v Budapešti, kde jsme si zasloužili postup mezi 12 nejlepších týmů Evropy, a věřím, že i letos se budete rvát o každý bodík. Setrvat v nejvyšším patře si určitě zasloužíme,“ doplnil předseda ČAS.

Optimistickou notu podrželi i další. „Skončíme nejhůř osmí,“ prorokoval šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák a František Fojt dokonce v jisté nadsázce připravoval atlety na variantu, že by byli jako družstvo vyhlašováni, což by znamenalo umístění mezi nejlepšími třemi.

Za favority soutěže jsou obecně považováni Rusové, kteří budou obhajovat titul z loňského roku, silní by měli být tradičně také Němci (vítězové úvodního ročníku ME v roce 2009), Britové a Francouzi. Naopak nejméně se věří Švédům a Portugalcům.

Fotogalerie z místa i oficiální konference k ME družstev s Karolinou Klüftovou, Emmou Greenovou, Tomaszem Majewskim a Andy Turnerem (foto: ALEŠ GRÄF, www.graf.cz):

Adam Pražák

Vytisknout