Velkou kunratickou ovládl pošesté Procházka

pondělí 9. listopadu 2015
Vítězem 82. ročníku tohoto závodu přes tři kopce a tři potoky se stal specialista na tuto trať a orientační běžec Jan Procházka, který se radoval ze svého šestého kunratického triumfu.

Tradiční a také velmi specifický závod se konal opět v Kunratickém lese. Navíc běžcům letos přálo počasí, které připomínalo spíše jaro než druhý listopadový víkend. Již od rána bylo slunečno a teplota vystoupala až k dvaceti stupňům.

Hlavní závod byl strhujícím soubojem, kde rozhodovaly vteřinky. Hlavní favorité startovali krátce po sobě, takže se měli na dohled. O vítězství usilovali pozdější vítěz Jan Procházka, Ondřej Fejfar a také vítěz Motolských jamek zkušený Robert Krupička. Ten na tom byl nejlépe po výběhu na pověstný Hrádek. V druhé polovině mu jeho soupeři odběhli a byl to souboj mezi Fejfarem a Procházkou. Šťastnější byl nakonec druhý jmenovaný, který proběhl cílem v čase 11:35.6. Na druhé místo se nakonec ještě v celkovém pořadí dostal mladý stýplař Michal Šmahel ze Slavie za 11:42.9 a na bronzový stupínek nakonec vystoupal Ondřej Fejfar (11:45.9), který se dostal o jedinou desetinu před čtvrtého Roberta Krupičku (11:46.0).

Pro Jana Procházku to byl již šestý primát. S vítězstvím byl spokojen, čas však očekával lepší. „Jsem šťastný, že se mi podařilo zvítězit. Byl to opravdu napínavý souboj. S časem příliš spokojený nejsem. Běžel jsem tak o patnáct vteřin pomaleji než jsem chtěl,“ řekl. Vousatý traťový rekord Vlastimila Zwiefelhofera z roku 1979 tedy opět odolal.

Závod žen byl zejména soubojem vrchařek. Ovládla ho Adéla Stránská v čase 7:20.8. Druhá doběhla Lucie Maršánová (7:21.0) a třetí byla Michaela Stránská (7:22.4).

Tolik ceněné startovní číslo jedna si pro tento rok vysloužil třiaosmdesátiletý Bohuslav Klimánek, pro kterého to byla již jeho 58. účast. Přesto nebyl nejstarším účastníkem. Tím byl ještě o dva roky starší Zdeněk Švec. Závodu se též účastní i sportovci z jiných odvětví. Již tradiční účastnicí je skifařka Mirka Knapková. Ze známých osobností si vyběhl na Hrádek například i režisér a herec Jakub Kohák.