Velkou cenu Accc vyhráli Vitner a Krchová

neděle 15. listopadu 2015
V posledním kvalifikačním závodě se soupeřilo o účast na nadcházející evropský šampionát v přespolním běhu. O nominaci usilovali muži, ženy i kategorie juniorů a do 22 let.

Závod mužů jasně ovládl Petr Vitner. Běžec Nového Města na Moravě, který je hlavně mílařem, ale již několikrát ukázala, že je velmi silný i v krosových závodech, nedal svým soupeřům šanci a s luxusním náskokem si doběhl na desetikilometrové trati pro vítězství v čase 31:35. S odstupem jedné a půl minuty skončil druhý jeho papírově nejsilnější soupeř Jiří Homoláč v dresu AK Kroměříž (33:05) a třetí byl nakonec Robert Míč z Univerzity Brno (33:51).

O poznání dramatičtější byl závod žen. Zde triumfovala stýplařka specialistka Eva Krchová, když proběhla osmikilometrovou trať za 28:08. O jedenáct vteřin zpět zůstala druhá Monika Preibischová z Mariánských lázní (28:19) a na stupně vítězů je doprovodila třetí Lucie Sekanová z USK Praha (28:44).

Se stejnou osmikilometrovou porcí se museli poprat též muži v kategorii do 22 let. Nejúspěšnější byl nakonec v dobré formě běhající Jakub Zemaník z Vítkovic, který doběhl do cíle na prvním místě za 25:01. Jen těsně mu podlehl výborný vrchař Jan Janů z Pardubic, ten zaostal pouhé čtyři vteřiny zpět v čase 25:05. Třetí skončil Nikolaos Mach z Dukly Praha (27:44).

Stejná kategorie žen měla jasnou vládkyni. Byla jí Moira Stewartová ze Spartaku Praha 4. Svěřenkyně stále ještě závodícího trenéra Václava Janouška nedala svým soupeřkám ani tu nejmenší šanci a na šestikilometrové trati kralovala v čase 21:48. Druhou Terezu Zimovjanovou z Olympu Praha (23:55) za sebou nechala téměř o dvě minuty.

Šest kilometrů, to byla trať, na které bojovali o nominaci též junioři. Těsný souboj vyzněl nejlépe pro Filipa Sasínka z Hodonína, který časem 18:55 porazil o pět vteřin druhého Davida Kotka ze Sokola České Budějovice. Jen o další dvě vteřiny pozadu skončil třetí Jakub Smetana z Jihlavy.

Čtyřkilometrový závod juniorek ovládla dle očekávání stříbrná medailistka z MS v běhu do vrchu v této kategorii Michaela Stránská. Její čas v cíli byl 14:07. Druhé místo si odvezla do Vítkovic Kateřina Divišová za 14:22 a bronz vybojovala jihlavská Kristýna Dvořáková (15:11).

V dorosteneckých kategoriích se již o nominaci nebojovalo. Mezi dorostenci se radoval z triumfu Dominik Sigmund z Vítkovic. Mezi dorostenkami byla nejrychlejší jeho oddílová kolegyně Sylvie Štiglerová.