Velké pardubické cross country dominovali cizinci

Keňan Simon Sawe a Polka Justyna Baková vyhráli 36. ročník mezinárodního krosu EAA.

Už jistá vítězka letošního ročníku Českého běžeckého poháru Petra Kamínková doběhla na pardubickém dostihovém závodišti na druhém místě. Mezi muži byl dnes při neúčasti řady předních českých  běžců nejlepší Michael Nejedlý na 7.místě.

Závod žen na 5,7 kilometru byl dlouho ve znamení vzájemného souboje mezi bývalou světovou rekordmankou ve steeplu Justynou Bakovou a Petrou Kamínkovou z AK Olomouc. Asi kilometr před cílem se ovšem jedenatřicetiletá polská běžkyně utrhla a suverénně si doběhla pro pátý triumf na  Velké Pardubické cross country. Kamínková protla cílovou pásku s odstupem 29 vteřin. "Věděla jsem, že se s Justinou nemohu v krosu měřit. Na silnici, tam jsme vyrovnané, ale já kros běhám pouze jednou za sezonu a tak jsem jenom čekala, kdy mi nastoupí. A když se to stalo, neměla jsem dost sil, abych se jí mohla udržet," přiznala žena, která druhým místem jen zvýraznila svojí dominanci v seriálu Českého běžeckého poháru. Při neúčasti zraněné Ireny Petříkové doběhla jako třetí Táňa Metelková z SK Týniště n.Orlicí. Čtvtá dnes skončila Jana Klimešová z USK a svůj odstup v Poháru na prozatím druhou Petříkovou stáhla na 7 bodů.

Z vedoucí pětice pohárového pořadí mužů byl v Pardubicích na startu desetikilometrového krosu pouze Michal Šmíd. Ani on však dnes silné zahraniční konkurenci nestačil. Skončil na 13. místě s téměř tříminutovým odstupem za velmi kvalitním časem vítězného  Elishy Sawea z Keňy (30:40). Ten si svůj úpremiérový start v Pardubicích velmi pochvaloval, ikdyž: "Byl to těžký závod. Roviny mi šly, ale ty překážky...Zvláště vodní příkop byl velmi nepříjemný," přiznal třiadvacetiletý závodník, který se v budoucnosti chystá zaměřit především na maraton. "Ve Vídni jsem letos dělal vodiče do 28. kilometru, příští rok bych si chtěl zkusit celý závod jako závodník," dodal. Dvanáct sekund za ním doběhl Polák Rafael Wojcik (16. v maratonu na MS v Helsinkách) následován Olegem Kulkovem z Ruska. Prvním Čechem v cíli byl kladenský Michael Nejedlý na 7. místě.

Výsledky 36. ročníku Velké pardubické cross country:
MUŽI (10.000 m)
 1. Sawe (Keňa) 30:40, 2. Wojczik (Pol.) 30:52, 3. Kulkov (Rus.) 31:04, 4. Gizynski 31:21, 5. Burghard (oba Pol.) 31:34, 6. Vanko (SR) 31:55, 7. Nejedlý (Kladno) 32:00, ...9. Krupička (Ústí nad Orlicí) 32:08, 11. Havlíček (Slavia Praha) 33:02, 13. Šmíd (Hvězda SKP Pardubice) 33:23.

ŽENY (5700 m):
1. Baková (Pol.) 19:38, 2. Kamínková (AK Olomouc) 20:07, 3. Metelková (Týniště nad Orlicí) 20:26, 4. Klimešová (USK Praha) 20:51.