přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. září 2010, 16:56

Ve Vyškově se rozhodne o klubových mistrech

Mistrovství ČR v sobotu 4. září určí družstva, která budou v příštím roce reprezentovat na evropském poháru klubů. Tituly z Jablonce obhajují ženy USK Praha a muži Kroměříže.

Startovat by měla kompletní domácí špička, vyjma Špotákové a Frydrycha.

Dramatické rozuzlení měla vloni pod Jizerskými horami soutěž mužů. Svůj druhý titul o jediný bod nakonec získal AK Kroměříž. Sestavu lze upřesňovat až do páteční půlnoci, takže družstva neznají plány soupeře a mnohé se ukáže až „na hřišti“. „Těžko se to odhaduje, pro spoustu atletů skončila sezona mistrovstvím republiky v Třinci. Jediným naším oslabením je dlouhodobě zraněný slovenský sprinter Mentel,“ uvedl Ota Šedý, šéf týmu Kroměřížských. Klub z jižní Moravy se bude opírat o reprezentanty na mistrovství Evropy dálkaře Novotného, sprintera Szeteie, překážkáře Uhlíka, vrhače Žalského, ale také o silnou běžeckou partu v čele se Štefkem a Kreisingerem.

Dlouhodobý vládce klubové soutěže, Dukla Praha, prohrála v Jablonci nad Nisou opravdu velmi těsně. „Loni jsem vezl osm beden šampaňského a nevyšlo to, letos to nebudu chtít zakřiknout. Určitě máme za cíl soupeře potrápit,“ řekl vedoucí armádního týmu Radomil Skoumal. „Lidi, kteří to počítali, tvrdili, že konkurovat můžeme.“ Oslabením pro Duklu je zraněný oštěpař Frydrych, kterého po šampionátu do 22 let v Břeclavi bolí koleno. I tak má družstvo z Julisky ve svém středu dva silné oštěpaře – Vadlejcha a Veselého, z účastníků ME jeho soupiska obsahuje výškaře Bábu, tyčkaře Balnera s Kudličkou, středotraťaře Holušu, posilou jsou i úspěšní juniorští reprezentanti na MS, sprinter Maslák a půlkař Burian. Mimo bodování, neboť zatím není po zranění schopen pomoci svému oddílu, si ve Vyškově zazávodí také desetibojařský šampion Šebrle.

Bronz obhajuje pražský Olymp, jenž má ve svém středu překážkáře Svobodu, sprintera Vojtíka nebo jeho hostujícího kolegu Velebu. Před rokem jen těsně prohrála bitvu o medaili Slavia Praha, letos však družstvo z Edenu odvracelo hrozbu baráže, ve finále bude navíc postrádat i čtvrtkaře-překážkáře Proroka. Teoreticky může v sobotu uspět medailově kdokoli, body v základní části nehrají při vyškovském mistrovství ČR žádnou roli. Sedmičku finalistů dotvářejí Univerzita Brno, Turnov a Hvězda Pardubice.

Mezi ženami se loni v Jablonci prosadily bez potíží atletky USK Praha. A silné rozpoložení týmu plného reprezentantek se od loňského roku příliš nezměnilo, postrádat budou pouze oštěpařku Špotákovou. „Jsme na tom docela dobře, ale vždy se může stát cokoli. Svou roli může sehrát počasí, výpadky a podobně. Jednoznačně ale máme za cíl obhájit,“ prohlásila vedoucí družstva USK Jana Moberly. Ve Vyškově bychom tak měli vidět plejádu atletek z Barcelony: čtvrtkařky Hejnovou, Bergrovou, Rosolovou, Bartoničkovou, překážkářku Škrobákovou, stýplařku Lustigovou, chodkyně Schindlerovou i Pelantovou, tyčkařku Maláčovou a koulařku Kárníkovou.

Asi by bylo velkým překvapením, kdyby USK odešel z pole jinak než vítězně. Stříbro v souboji Olympů bral před rokem ten brněnský, jenž se může v sestavě pochlubit půlkařkou Masnou nebo její slovenskou kolegyni Klocovou, a také dálkařkou Medgyesovou.

Tentokrát bude určitě vyrovnanějším soupeřem pražský Olymp, který se může opřít o něco širší pole barcelonských reprezentantek než brněnský rival: na soupisce jsou tyčkařka Ptáčníková, diskařka Cechlová, kladivářky Ledvinová se Šafránkovou, oštěpařka Klimešová, sprinterka Čechová, překážkářka Volfová. Stejně jako u mužů však platí, že do medailového boje mohou podle pravidel soutěže zasáhnout i další účastníci: Vítkovice, Hvězda Pardubice, Sokol Plzeň-Petřín i Kladno.

Jako už se stalo u předešlých mistrovství v Táboře, Třinci nebo Břeclavi, tak i ve Vyškově začne program v sobotu 4. září od 12:30 prezentací Atletiky pro děti, projektu Českého atletického svazu, který má přitáhnout naše nejmenší k pohybové aktivitě. Především děti od 5 do 11 let, případně mladší, si zde budou moci vyzkoušet pestrou škálu atletických disciplín na sadě, speciálně pro vyvinuté právě pro ně. Běh, překážky, skok a hod – to vše nabízí Atletika pro děti nenásilnou, přístupnou formou. Více o celém projektu na www.atletikaprodeti.cz Samotný program mistrovství vypukne ve dvě hodiny odpoledne a nové republikové šampiony klubů bychom měli znát před sedmou večer.

Dukla Praha se stala mistrem České republiky (před rokem 2000 vítězem extraligy) celkem padesátkrát. V ženské kategorii je historickým králem Olymp Praha s 28 tituly, v posledních letech však jasně dominuje jiný střediskový rival z hlavního města, Univerzitní sportovní klub, který už má na kontě 19 výher.

Michal Procházka

Vytisknout