přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. prosince 2011, 11:22

Ve Velenje se očekává rekordní účast

Na ME v krosu, které se uskuteční za týden ve Slovinsku, se podle finálních přihlášek chystá na pět stovek běžců z 33 zemí. ČR zastupují Kocourek, Bajza, Kaminski a Sekanová, která v „dvaadvacítkách“ obhajuje desáté místo.

Velenje hostí v neděli 11. prosince osmnáctý ročník evropského šampionátu v přespolním běhu. Tradičně poslední velká akce mistrovského kalendáře na starém kontinentu se do slovinského města vrací takřka na den po 12 letech – konala se 10. 12. 1999 a atleti se tehdy museli poprat s mokrou a blátivou tratí u zdejšího jezera.

Včera zveřejnila Evropská atletika startovní listiny, podle nichž se na boj o krosové tituly chystá rekordní počet účastníků. Přihlášky sice zaslalo celkem třiatřicet zemí, což je o jednu méně než bylo loni v portugalské Albufeiře, ovšem samotných běžců by mělo být nejvíce v historii. Registrovalo se jich celkem 489 (započteme-li náhradníky tak dokonce 521), zatímco nejvyšší dosavadní počet závodníků zaznamenaly shodně poslední tři sudé šampionáty – v letech 2006, 2008 a 2010 bojovalo ve zvlněném terénu 468 účastníků.

Zde jsou předběžné počty v jednotlivých kategoriích: muži 77, ženy 57, muži do 22 let 101, ženy do 22 let 47, junioři 113 a juniorky 94. Na nárůstu by se tak měly podílet mužská dvaadvacítka a obě juniorské kategorie. Mezi dospělými pocházejí rekordní čísla (106 a 80) z druhého šampionátu v roce 1995, účast v případě žen vyrovnal ještě rok 2002. Nicméně ve všech případech se tak stalo ještě před zavedením kategorií do 22 let před pěti lety. Tehdy těmto mladým běžců pochopitelně nezbývalo nic jiného než poměřit síly se staršími a zkušenými.

A právě z této kategorie pochází (i podle stránek Evropské atletiky) největší české želízko v ohni, jediná ženská reprezentantka Lucie Sekanová. Svěřenkyně Jana Pernici se v dvaadvacítkách představí potřetí a naposledy, před dvěma lety v irském Dublinu dokončila jako 23., loni v Portugalsku se vyšvihla na desátou příčku. Z trojice mužských zástupců startuje Milan Kocourek mezi dospělými, Jakub Bajza ve dvaadvacítkách a Petr Kaminski jako junior.

Finální přihlášky jsou zde

Michal Procházka

Vytisknout