přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. září 2007, 11:43

Ve Světovém atletickém finále nejspíš pět Čechů

Sobota 22. a neděle 23. září je vyhrazena Světovému atletickém finále (WAF) ve Stuttgartu. Před poslední sérií mítinků drží elitní sedmičku Špotáková, Brejchová, Cechlová, Baďurová, Janků.

Start na WAF zajišťují body zejména z mítinků IAAF, rozdělených do dvou úrovní: více ohodnocené jsou mítinky Golden League (Zlatá liga) a Super Grand Prix (např. Zlatá tretra v Ostravě), méně bodů lze získat za závody Grand Prix. Boduje vždy prvních osm závodníků, v bězích delších jak 1500 m také 9. až 12. Atlet může absolvovat libovolný počet mítinků, počítá se 5 nejlepších. NA WAF cestuje 7 nejlepších v každé disciplíně (resp. 11 v bězích na 1500 m a delších) a jeden na divokou kartu udělenou IAAF.

Z našich atletů má Stuttgart prakticky jistý oštěpařka Barbora Špotáková, mistryně světa. Svou disciplínu vede se 42 body a v neděli na Zlaté lize v Berlíně může sbírku ještě rozšířit. Velkou naději na finále má ale také Nikola Brejchová ta má na pátém místě 9 bodů náskok na 8. příčku.
Stuttgart by neměl uniknout i diskařce Věře Cechlové, ta je zatím s 21 b třetí, pouhý bod za vedoucími Dietzschovou (Něm.) a Fauminaovou (N. Zélend). Také ona má náskok na 8. závodnici 9 bodů.
Tvrdě bojovat o WAF bude ještě muset tyčkařka Kateřina Baďurová. Její disciplína je na rozdíl od oštěpu a disku ve Zlaté lize, takže Baďurovou čekají ještě dva ostré starty a aktuální 5. pozici s 59 body bude muset hájit.
Mimo finálovou sedmičku zatím patří výškařky Barbora Laláková (12., 32.5 bodu), Romana Dubnova (15., 17 b), stejně jako překážkářka Zuzana Hejnová (21., 8 b).

Naopak mezi muži bude zřejmě jediným zástupcem výškař Tomáš Janků. Ten drží třetí místo se 46 body a náskokem 23 b na osmého. Jaroslav Bába je s 9.5 b 21. Nikdo další se elitní sedmičce nepřibližuje.

Kompletní a aktuální stav Světové atletické tour najdete zde.

Michal Procházka

Vytisknout