přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. srpna 2004, 14:00

Ve středu bude v Aténách ve hře sedm českých atletů

Do olympijských bojů na Stadionu Spyridona Louise dnes zasáhne sedmero českých reprezentantů, každý z nich se představí v první fázi své soutěže.

Nejpočetnější zastoupení bude mít česká výprava v kvalifikaci oštěpařek, do které nastoupí tři závodnice. Maximální možný počet míst v jedné soutěži pro ČR vybojovaly Nikola Brejchová, Jarmila Klimešová a Barbora Špotáková. Klimešová a Špotáková startují v první skupině od 18.00 středoevropského času. Reálné naděje na postup do finále se v konkurenci 45 oštěpařek přisuzují spíše Klimešové, bývalé juniorské mistryni světa a evropské šampionce do 22 let, která vstoupí do soutěže s osobním maximem rovných 62 metrů.

O devadesát minut později se představí nejzkušenější Brejchová, čtvrtá žena mistrovství světa 2001. V letošních světových tabulkách figuruje třicetiletá závodnice pražského Olympu na třetí pozici za Kubánkami Menédezovou a Bissetovou, když před třemi týdny v Linci dokázala překonat vlastní národní rekord výkonem 65.91 m. Brejchová startuje na své třetí olympiádě, před čtyřmi lety v Sydney skončila osmá.

Olympijské zkušenosti ze Sydney se bude snažit zúročit také Štěpán Janáček v kvalifikaci tyčkařů (od 18.15 SEČ). Svěřenec trenéra Patery se do Atén na poslední chvíli nominoval, navzdory dlouhodobému zranění Achillovy šlachy. Ve druhé skupině probíhající souběžně s „Janáčkovou“ kvalifikací ve druhém sektoru nastoupí nováček olympijských her Adam Ptáček. Třiadvacetiletý tréninkový partner Janáčka bude v Aténách navazovat na životní úspěch z budapešťské haly, kde se letos v březnu stal vicemistrem světa.

Nejmladší členku české atletické výpravy v Aténách Denisu Ščerbovou uvidí diváci v kvalifikačních bojích dálkařek od 20.20 SEČ. V cestě k vysněnému finále jí bude stát 38 soupeřek, dvaadvacet z nich se může pyšnit lepším letošním osobákem než má na kontě česká reprezentantka (6.68).

Jediným atletem České republiky, který na Hrách XXVIII. olympiády absolvuje start ve dvou disciplínách, je běžec Michal Šneberger. Šestadvacetiletý závodník Dukly Praha má za sebou vystoupení na 1500 metrů, kde splnil cíl postupem do semifinále. O stejný úspěch bude usilovat v dnešním rozběhu na 800 metrů. Šnebreger byl nalosován po bok pátého muže z MS 2003 v Paříži Andrey Longa, obhájce čtvrté pozice Hezekiéla Sepenga či mistra světa z Edmontonu Andrého Buchera. Z osmičlenného běhu do zítřejšího semifinále proklouznou dva nejrychlejší závodníci přímo, dalších šest ze všech rozběhů postoupí s časem. Rozběh číslo 8 s Michalem Šnebergerem začíná přesně ve 20.29 SEČ.

Více informací k OH 2004 v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout