přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. června 2017, 18:36

Ve Stockholmu Juška třetí, Holuša pátý

V dalším dílu diamantového seriálu ve švédské metropoli byli vidět z českých atletů oba mužští zástupci. Dálkař Radek Juška měl pouze dva přemožitele, mílař Jakub Holuša vyrovnal svůj druhý čas kariéry, naopak závod nevyšel výškařce Michaele Hrubé (devátá). Výkon roku padl jediný, a to na mužské 1500, vinu na tom měl i silný vítr, který „přispěl“ ke čtvrté nejrychlejší stovce všech dob.

Nejvýraznější českou stopou ve Stockholmu zanechal dálkař Radek Juška, jenž svou sérii vygradoval v páté sérii. V té dolétl svěřenec Josefa Karase o devět cm za 8metrovou hranici. "Tak se to celkem povedlo," napsal si Juška na svůj Facebook. "Mezi nabitou konkurenci jsem obsadil pěkné 3. místo za výkon 8.09 m (+1,8 m/s)." Nad jeho síly byly pouze daleko létající Jihoafričané, Samaai skočil 829 cm, jeho krajan Luvo Manyonga s větrem ještě o 7 cm dál, „legálně“ pak 833. Vítězství to však bylo hořkosladké, při posledním pokusu se zranil a na místě nebylo jasné, o jak vážnou jde komplikaci směrem k dalšímu průběhu sezóny.

Výtečně si na patnáctistovce počínal Jakub Holuša, sice neudržel kontakt s těmi úplně nejlepšími, ale v závěrečné rovince se zase rozpomněl na své obávané finiše a vybojoval páté místo. Navíc z toho byl pro svěřence Jiřího Sequenta čas 3:34.26, na vlas stejný, jaký běžel před dvěma lety na stejném místě při svém prvním českém rekordu na této trati. Rychleji už běžel jen při stávajícím národním rekordu loni v Monaku (3:33.26). "Tak dnes úplně jiný Jakub," pochválil se Holuša. "A úplně jiný závod. Mnohem lépe jsem se zkoncentroval a udělal jsem to, co jsem chtěl. Běžet u mantinelu, co nejvíc plynule, a pak útočit. Vše se povedlo. Navíc se běželo rychle tempo a já se cítil dnes skvěle a měl sílu v závěru. Mohlo to být ještě lepší, protože na stadiónu opravdu hodně foukalo... Jsem rád, že jsem si spravil chuť po Oslo." Důkaz o svižnosti závodu dokládá i keňský vítěz Timothy Cheruiyot, jenž vylepšil výkon roku na 3:30.77. O druhé místo zafinišoval Michu z Bahrajnu (3:31.49) před Etiopanem Wotem (3:31.63), až čtvrtý byl s větším odstupem šampion Kiprop (3:33.17).

Výškařce Michaele Hrubé se letošní diamantová premiéra nepovedla. Po vydařeném úvodu venkovní sezóny v Opolí (190) a Třinci (191) zdolala svěřenkyně Michala Pogányho ve Stockholmu pouze svou základní výšku 180 a o pět cm výš už neuspěla, čímž skončila devátá. Sektoru opět vládla Marija Lasickeneová, Ruska startující pod neutrální vlajkou jako jediná zdolala dva metry, nad její síly bylo až 206 cm. Jen lehce shodila 200 cm Polka Ličwinková, v zápise jí zůstalo o tři cm méně. Lepší zápis na 194 cm měla z dvojice Skoogová-Levčenková – a třetí místo obsadila – prvně jmenovaná domácí skokanka.

Historický olympijský stadionu ve Stockholmu viděl superrychlou stovku, žel s nepovolenou podporou větru 4,8 metru za sekundu. Závod ovládl Andre De Grasse v čase 9.69, před Meitem z Pobřeží Slonoviny (9.84) a Jamajčanem Shieldsem (9.89). Jen třikrát v historii se sprintovalo rychleji než to dnes předvedl vítězný Kanaďan: Američan Gay rovněž s přílišným větrem v zádech (9.68 v Eugene 2008), a dále Bolt při zisku olympijského zlata v Londýně (9.63) a triumfu při svém stávajícím rekordu na MS v Berlíně 2009 (9.58).

Dlouhodobá jednička ženského disku Sandra Perkovičová po 16 závodech a téměř dvou letech odešla ze sektoru poražena. Nutno podotknout, že předešlá podobná událost jistě bolela více, byla na MS v Pekingu. I tentokrát Chorvatku porazila kubánská soupeřka, ale bylo to o poznání těsnější. Yaimí Pérezová hodila ve Stockholmu 67.92, Perkovičová o 17 cm méně (67.75). Třetí Němky Müllerová zůstala o více než dva metry za nimi (65.74).

Muži opět házeli na střídačku s ženami, zde se lídr světových tabulek prosadil. Jamajčan Fredrick Dacres se přiblížil vlastnímu výkonu roku na půl metru, když hodil ve čtvrté sérii 68.36. Domácí hvězda Stahl útočil, ale posledním pokusem se nedostal dál než na 68.13. Třetí byl Litevec Gudžius (67.29), v poli poražených zůstali velcí šampioni, bratři Hartingové – pátý Robert, sedmý Christoph – i Polák Malachowski (šestý).

Norský talent Karsten Warholm si poradil s konkurencí na 400 m překážek podobně jako ve čtvrtek v Oslo, byť tentokrát běžel o půlvteřinu pomaleji. Od počátku byl ale opticky na čele, a přestože soupeři v závěru jeho náskok stáhli, zvítězil přesvědčivě za 48.82. Druhý byl Estonec Mägi (49.16), jenž těsně předčil Kubánce Copella (49.18).

Díky skvělé druhé polovině závodu jasně ovládl čtvrtku Steven Gardiner z Baham, když pomyslnou cílovou pásku proťal jako první za 44.58. Poražen tak byl vítěz z Oslo Thebe z Botswany, který se ještě o setinu vmáčkl pod 45 vteřin (44.99), jako třetí finišoval nejzkušenější „Borleéovec“ Kevin (45.47).

Při absenci Semenyaové a Wambuiové se půlka stala kořistí Francine Niyonsabaové, která ve finiši uhájila vítězství za 1:59.11. Z klubka jejích soupeřek se nakonec vyklubala Švédka Lindhová (1:59.41) následována Švýcarkou Büchelovou (1:59.66).

110 m překážek se rovněž běžela po opakovaných startech bez Brita Pozziho a Jihoafričana Alkayn a za přílišné podpory větru v zádech (+3.5), setina pak rozhodovala o vítězi. Triumfoval Orlando Ortega ze Španělska za 13.09, těsně poraženým byl Rus Šubenkov (13.10), třetí pak Shane Brathwaite (13.25).

Se silným větrem na stadionu se musely potýkat tyčkařky: favoritky Silvaová či McCartneyová skončily v poli poražených, a i pro nejlepší bylo stropem 475 cm – žádná za zbývající trojice skokanek laťku v této výši nezdolala. Rozhodoval tedy zápis do úrovně o decimetr níž. Nejlepší měla Švýcarka Nicole Büchlerová následována domácí Bengtssonovou, pro obě je 465 nový „SB“, třetí Venezuelanka Peinadová pak tímto výkonem vylepšila národní rekord.

Trojka žen byla dramatem do posledních metrů, ale nakonec domácí favoritka Meraf Bahtaová odolala ataku Etiopanky Gebruové a triumfovala v čase 8:47.07 (vteřinu a půl od výkonu roku), poražené zůstala o 19 setin zpět. Třetí pozici už brala s třísekundovým odstupem Abdulkadirová hájící barvy Bahrajnu (8:50.24).

Jasného vítěze měl mužský stýpl, jenž ovládl marocký reprezentant Soufiane El Bakkali, když se v cíli objevil po 8:15.01. O tři vteřiny později jej následoval Eritrejec Yemane Haileselassie (8:18.29), až třetí byl, s podobným odstupem, nejlepší z Keňanů, Nicholas Bett, a to ještě musel o toto místo notně zabojovat – další dva soupeři byli do sekundy za ním.

Mezi dvoustovkařkami chyběly na startu zámořské sprinterky, ale i třeba evropská hvězda Schippersová. Prosadil se tak Murielle Ahoureová, byť sprinterka z Pobřeží Slonoviny v čase 22.68 o pouhou setinku předčila Kanaďanku Crystal Emmanuelovou. 22.69 je pro ni nový osobák, stejně jako pro třetí Němku Haaseovou výkon 22.76.

V předprogramu se prosadili na stovce Jamajčan Shields (10.19), na dvojnásobné trati Nizozemka Samuelová (23.39), na osmistovce její krajan Kupers (1:45.02) – mezi poraženými byl i například Polák Kszczot (4., 1:46.06).

 

Michal Procházka

Vytisknout