přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. října 2011, 14:55

Ve Frankfurtu se zatřásl maratonský svěťák

Měsíc po přepsání čela statistik královské vytrvalecké trati se málem opět měnil světový rekord, to když na něj ve Frankfurtu tvrdě zaútočil Wilson Kipsang. Krupička i Pechek tu zaběhli pod 2:20.

Jubilejní třicátý Frankfurtský maraton ozdobil Wilson Kipsang. 29letý Keňan tu přesvědčivě obhájil loňské prvenství, přestože měl ještě na metě 35 km za svými zády dva soupeře. Do cíle si však přinesl náskok téměř minuty a půl. Traťový i osobní rekord tím zlepšil o více než minutu na 2:03:41, především však o pouhé tři vteřiny zaostal za světovým rekordem krajana Makaua z berlínského maratonu. Započítáme-li „neuznaný Boston“, je Kipsangův včerejší výkon již čtvrtým letošním (!) pod hranici 2:04.


Wilson Kipsang
foto: www.bmw-frankfurt-marathon.com

Za vítězem sice vznikl menší odstup, přesto se výsledková listina hemží vynikajícími časy i osobními rekordy a – jako obvykle – keňskými dresy, jejichž nadvládu narušil v elitní desítce jediný Etiopan na osmém místě. Pro druhou příčku si doběhl Levy Matebo za 2:05:15, o osm vteřin před Albertem Mateborem (2:05:23) – Frankfurt se tak co do stupňů vítězů stal nejkvalitnějším letošním maratonem. Časy následující trojice začínají 2:06, Philip Sanga zůstal sedm sekund za touto metou, Robert Kiprono Cheruiyot 29 s a debutant Peter Kirui (šestý na desítce v Tegu) 31 s, pod 2:08 se vešel ještě sedmý Dickson Chumba a všichni zmínění si vylepšili osobní rekordy.

Dařilo se však i Evropanům. Zatímco dosud se pouze dvěma povedlo v sezoně pokořit 2 hodiny 10 minut, ve Frankfurtu přibyli hned další tři, navíc v osobních maximech. Polák Henryk Szost (2:09:39), Francouz Abdelatif Meftah (2:09:46) a Russian Alexej Reunkov (2:09:54) se seřadili od 12. do 14. místa. Dvojice elitních českých maratonců na trati spolupracovala a přineslo to oběma výsledky pod 2:20. Robert Krupička neměl v posledních týdnech před startem ideální přípravu, přesto byl nakonec skoro o minutu lepší než Petr Pechek, jenž má zase za sebou podle svých slov pro behej.com dlouhou sezonu. Svěřenec Pavla Nováka dokončil jako 40. za 2:18:43, členovi Kerteamu a úřadujícímu národnímu šampionovi Pechkovi o tři příčky zpět změřili 2:19:35.

Ani v závodě žen „nepřežil“ traťový rekord. O jeho vylepšení se postarala Etiopanka  Mamitu Daskaová, které časem 2:21:59 posunula i své vlastní možnosti. Totéž se podařilo Keňankám Agnes Kipropové a Flomeně Chepchirchirové, jež rovněž dosáhly velmi kvalitních výsledků 2:23:54 a 2:24:21. V cíli je následovaly Merima Mohamedová z Etiopie, Rita Jeptoová z Keni a Nadja Ejaffiniová jako nejlepší Evropanka v barvách Itálie, všechny v časech hluboko pod dvě a půl hodiny. Tuto hranici zdolalo celkem dvanáct vytrvalkyň.

Výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout