přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. prosince 2003, 12:48

Ve finále sportovní ankety bude atletiku hájit Šebrle

V sobotu 20. prosince bude v pražském hotelu Hilton vyhlášen nejlepší sportovec České republiky pro rok 2003.


Foto: F. Macák
Ve finále ankety Klubu sportovních novinářů se tradičně představí desítka sportovců, kteří v hlasování získali nejvíce bodů. Mezi nimi figuruje i jeden atlet, vítěz ankety Atlet roku 2003 Roman Šebrle. Druhý muž desetibojařské soutěže na MS v Paříži a bronzový medailista z halového sedmiboje na MS v Birminghamu stojí výhradně vedle medailistů ze světových šampionátů a mimořádných individualit v kolektivních sportech. Obecně se soudí, že mezi hlavní favority ankety patří fotbalista Pavel Nedvěd, vyhlášený čtvrtým nejlepším hráčem světa za rok 2003 a nejlepší fotbalista planety této sezony podle prestižního britského měsíčníku World Soccer.

Reálné šance objevit se na čele konečného pořadí mají i mistři světa. Zlaté medaile ze světových šampionátů v letošním roce přivezli vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, lyžař Martin Koukal a biatlonistka Kateřina Holubcová.
 
Roman Šebrle vybojoval na MS stříbro a bronz, ve světovém žebříčku desetibojařů skončil na druhém místě a dosáhl nejlepšího světového výkonu ve své disciplíně (8807 bodů). Šebrle se v této anketě výrazně prosadil v posledních třech letech, kdy pokaždé stanul na pomyslném medailovém stupni. Po svém stříbrném úspěchu na OH 2000 v Sydney obsadil třetí příčku a v následujících letech skončil druhý. Vpředvečer slavnostního vyhlašování Sportovce roku 2003 se Šebrle vrací ze soustředění v Jihoafrické republice. 

V loňském anketě přerušil lyžařský akrobat Aleš Valenta tříleté kralování atletických osobností. V roce 1999 se jedničkou mezi českými sportovci stal mistr světa a tehdejší světový rekordman v desetiboji Tomáš Dvořák, v letech 2001 a 2002 zvítězil fenomenální oštěpař Jan Železný. Trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa se se ziskem čtyř titulů v anketě Sportovec roku zařadil do čela historického pořadí po bok gymnastky Věry Čáslavské. Rok 2001 přinesl absolutní nadvládu královny sportů, na prvních třech místech se seřadili Jan Železný, Roman Šebrle a Tomáš Dvořák.

V rámci ankety Sportovec roku 2003 budou na základě hlasování vyhlášeni také junioři a kolektivy a předána Cena Emila Zátopka pro sportovní legendu České republiky. Loni se mezi nejlepšími v kategorii juniorů objevil armádní mistr světa ve skoku dalekém Petr Lampart, když obsadil druhou pozici. Sportovní hvězda České televize je potom název pro diváckou anketu.

Nominace pro finále ankety SPORTOVEC ROKU 2003:
Martin Doktor (kanoistika)
Milan Hejduk (lední hokej)
Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
Ilona Hlaváčková (plavání)
Kateřina Holubcová (biatlon)
Jan Koller (fotbal)
Martin Koukal (klasické lyžování)
Pavel Nedvěd (fotbal)
Karel Poborský (fotbal)
Roman Šebrle (atletika)

Atleti v dalším pořadí ankety pro rok 2003:
16. Věra Pospíšilová (disk) 92 b.
18. Jan Železný (oštěp) 55 b.
25. Tomáš Dvořák (víceboje) 34 b.
 

Tomáš Klement

Vytisknout