přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Vánoční pohoda českých atletů

Všichni z oslovených atletů se shodli na tom, že Vánoce jsou především svátky klidu a míru a nejvíce se těší domů, za svými blízkými.

Z Kanárských ostrovů se do vlasti vrací den před Štědrým dnem Pavla Hamáčková, Adam Ptáček, Barbora Špotáková, Věra Cechlová Pospíšilová a další atleti. To už bude doma trenér Dalibor Kupka s Romanem Šebrlem, Jardou Růžou a Michalem Šnebergerem, kteří se připravovali v Jihoafrické republice.

Překážkářka Zuzana Hejnová se chystá na Vánoce domů za rodiči do Liberce, stejně jako její sestra, vícebojařka Michaela. "Po Štředrém dnu mě čeká návštěva rodičů přítele. A na Silvestra jedeme na hory," těší se překážkářka a dodává: "Mám ráda tu pohodu, klid, pohádky a krásné české filmy v TV. No a cukroví (smích)." Zuzana je u rodičů zvyklá na živý stromeček. "Vždy jsme měli živý stromek, letos je to jedlička. I v ostatním jsme normální rodina. Bude bramborový salát, kapr a řízky."

Petra Kamínková skončila sezonu již minulý týden a nyní se těší na odpočinek. "Čeká mě už jen jeden běh v Hodoníně, slíbila jsem to organizátorům. A pak až v únoru Maraton v Holandsku." Tam se ale úspěšná vytrvalkyně nechystá běžet na limit, chce nabírat kilometry. "Bude mi stačit čas okolo 2:50 hod." Vánoční svátky má ráda a cení si na nich hlavně toho klidu. "Prodávám teď na vánočních trzích, takže vidím a znám ten předvánoční shon moc dobře. Sama se ale nikam nehoním a stres neprožívám. Jsem klidný člověk," usmívá se Petra. Bez vůně jehličí si Vánoce neumí představit a proto už mají s manželem doma stříbrný smrček.

Iva Straková neplánuje přes svátky žádnou delší přestávku v tréninku.  Už 27. 12. bude v Praze opět trénovat. "Přes svátky se podívám domů na tři dny. Do Bechyně za mamkou a za bráchou. Většinu dárků už mám nakoupenou, ale ještě mě pár věcí čeká dokoupit příští týden." Nedá se říci, že by se Iva strachovala o svou figuru. Na cukroví se totiž vysloveně těší: "Vždy čekám na zlaté prasátko, ale málokdy to vydržím. Většinou se přejím už odpoledne. Cukroví mám moc ráda, ale snad to rychle vypotím na trénincích (smích)."

Věra Cechlová Pospíšilová
mluvila o Vánocích ještě před svým odletem na Kanáry. "Vánoce miluji, jsou pro mě posvátné. Dodržuji tradice a Vánoce jsou pro mě něco jiného, než dárky. I když k tomu taky patří. Koupila jsem je s předstihem. Jen na cukroví jsem domluvená s mamkou, že ho letos upeče ona. Na Vánoce pak budeme v Litoměřicích a s manželovými rodiči pak v Ostravě někdy před Silvestrem." Jak bude letos štědrovečerní večeře vypadat v Litoměřicíh? "Nebude chybět kapr a řízek. Jako jediná z rodiny mám ráda rybí polévku, ale nediktuji si a jen kvůli mně ji dělat nebudou. Navíc mamka i tchyně dělají vynikající bramborový salát."

Tomáš Dvořák letos neodletěl s ostatními atlety na Kanárské ostrovy na soustředění. Chce celé svátky věnovat rodině? "Přesně tak. Rozhodl jsem se být doma s rodinou. Manželka to sice shazuje tím, že je to stejné, když tu jsem, i když tu nejsem, ale letos jsem chtěl zůstat s nimi a ne se vracet z letiště až čtyřiadvacátého ráno." U Dvořáků bude zkrátka panovat rodinná pohoda. "Ano, ale ještě nevím, jestli nebude "rozbitá" televize. Pokud budou děti zlobit, tak bude televize "rozbitá" a z pohádek nic nebude (smích)." K večeři se chystá kapr a řízky pro děti, protože ty ještě kapra nejí. "Nepotrpí si na něj, ale doufám, že je to brzo naučím. Kapra pro sebe budu muset jít ulovit, naštěstí to nemám moc daleko. Loni jsem byl na Kanárech a tak ho ušetřili. Plave na zahradě v jezírku. Možná ho necháme žít a zestárnout a půjdu si vystát frontu někam ke kádi." Tomáš Dvořák se rovněž svěřil, že netouží po žádném speciálním dárku. "Nic zvláštního nechci. Těším se na nějakou pěknou knížku, ta by mi udělala radost. Na dárky si ale nijak zvlášť nepotrpím. Už jako dítě jsem se namísto dárků více těšil na cukroví." A vzkaz pro čtenáře našeho serveru na závěr: "Lidi, nedělejte z Vánoc nakupovací mánii. Nebuďte blázni a nedělejte si kvůli Vánocům dluhy. Budete pak celý rok ve stresu a banky si budou mnout ruce. Nakupte blízkým z toho, co máte. Nenechte se oblbnout reklamami, že Vánoce jsou jen a jen o drahých nákupech, není to pravda a budete nešťastní!"

David Klempíř

Vytisknout