přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. prosince 2008, 08:33

Vánoce podle B. Š.

Barbora Špotáková letos dosáhla mnohé. Rozhovor, který jsme s ní s mírným předstihem připravili, je čistě vánoční, a tak si jej dovolíme prezentovat jako takový malý dárek od redakce atletika.cz pro čtenáře našeho webu.

Kde a jak budete trávit Štědrý den? Jen s Lukášem, či část dne i s rodiči a příbuznými?
Může se to ještě změnit, ale s největší pravděpodobností v  Praze v centru, které je ten večer velmi romantické a budu ho trávit s Lukášem a s maminkou. Ta se možná ještě rozhodne jinak, ale snad to bude takto.

Kde a jak budete trávit zbytek Vánoc? Budete mít úplně volno od tréninku?
Rozhodně chceme navštívit co nejvíce blízkých a prožít svátky s nimi. To znamená, že pojedeme na Sýkořici za Lukášovou rodinou, do Jablonce za mou rodinou a do Ústí nad Labem, kde bydlí brácha. Trenér mi určitě vyrobí plán, který se snažím plnit podle svého svědomí, ale často si na Vánoce dopřeju víc klidu. Můžu si to po soustředění dovolit.

A kde a jak budete trávit Silvestra?
Třicátého jedeme na snowshow do Špindlerova Mlýna a Lukáš musí bohužel potom zpět do práce, poněvadž slouží na Silvestra. Já si rozhodně nenechám ujít Silvestrovský desetiboj v Jablonecké hale, což je velice zábavná soutěž družstev, kde mohou závodit různorodá desetičlenná družstva. Potom večer budu se svými kamarády na večírku s punkovým koncertem.


Na Vánoce v Jablonci vzpomíná ráda - foto: archiv B. Špotákové

Co bude u vás na štědrovečerní večeři? Kapr?
Ano, samozřejmě že kapr. Tradice je tradice.

Co u vás nesmí chybět na štědrovečerním stole?
Držíme se tradic, takže to je opravdu klasické. Máme ale fazolovou polévku a potom vše jak má být. Taky na stole nechybí nějaká ta svíčka, mám ráda zvláštní atmosféru štědrovečerního stolu.

Dodržujete nějaké zvyky, popřípadě jaké?
Nejím přes den maso a ani neujídám, co bude na večeři, a rozhodně balím dárky a snažím se vždy o to, každého trochu překvapit. Aspoň maličkostí.

Podílíte se na přípravě večeře?
Musím říct upřímně, že velice málo. Nechávám to zatím na mamince a jsem za to ráda, protože mám poslední dobou opravdu hodně starostí a doma jsem ráda, že si mohu odpočinout. Alespoň si ale uklidím (s úsměvem) a k večeři se pěkně oblečeme.

Kdo a kdy zdobí vánoční stromek?
Tak zdobení stromečku, to je moje starost, zdobím dopoledne na Štědrý den a sleduju u toho pohádky.

Zpíváte doma koledy? Nebo zpívali jste, když jste byla malá?
Ano, poslední dobou to už neděláme, ale byla to tradice vždycky u stromečku předtím, než se začnou rozbalovat dárky, zpívat. U nás byl muzikální hlavně táta, se kterým, když za ním jedu na návštěvu do Jablonce, si ještě občas u elektrického piána zazpíváme.

Chodíte na Půlnoční, případně kam?
Už jsem dlouho nebyla, ale mám na to krásné vzpomínky. V Jablonci jsme to měli pořádný kus a často dost mrzlo a byla spousta sněhu. Chodili jsme na horní náměstí a všichni jsme si navzájem přáli krásné svátky. Taky jsem byla na půlnoční tehdy v USA a to mi bylo hodně úzko a smutno po domově.

Jaké je vaše nejoblíbenější vánoční cukroví? Pečete sama?
Nepeču, peče Lukášova maminka a ráda. Vyzkouším všechny ze slušnosti, ale nejsem milovník sladkého. Měla jsem vždycky ráda plněné ořechy a vanilkové rohlíčky.

Jaký nejhezčí dárek jste kdy dostala?
Asi krásnou červenou ESKU (kolo), na které jsem nemohla až do května v Jablonci jezdit, poněvadž bylo pořád hodně sněhu.

Tušíte, co letos dostanete k Vánocům? Co byste si přála?
Já jsem toho dostala letos tolik, že opravdu nemám žádná přání. Snad jen rychlejší připojení k internetu, aby mi u počítače netekly nervy. Spíš bych ale chtěla dělat radost já, protože jsme byla často pryč a musím to blízkým nějak vynahradit.

Kupujete dárky průběžně, když jste dlouho před Vánoci na soustředění, nebo na poslední chvíli?
Všechno na poslední chvíli. Vždycky to nějak dopadne, ale stojí to nervy. Snažím se vyhýbat mániím, které už začaly v nákupních centrech. V tomhle ohledu nemám ráda dnešní dobu konzumu.

Máte ráda vánoční atmosféru? Chodíte ráda po vánoční Praze?
Praha má krásnou vánoční atmosféru, chodím vždy odpoledne na Štědrý den. Taky aspoň jednou navštívím vánoční trhy a snesu tlačenici v davu na svařené víno.

Radši dárky dáváte nebo dostáváte?
V poslední době radši dávám. A mám pocit, že jsem toho dostala letos už dost.

Díváte se o Vánocích v televizi na pohádky, pokud ano, která je vaše nejoblíbenější?
Koukám a moc ráda. Mám ráda filmy s Tomášem Holým. Potom S čerty nejsou žerty. Nelíbí se mi Princezna ze mlejna. Chtěla bych vidět Byl jednou jeden král a Princ a večernice.

Když jste byla malá, těšila ses na Ježíška?
Samozřejmě že těšila, jako každé dítě. Zasněžené Vánoce v Jablonci nad Nisou budu mít navždy v paměti a moc ráda na to budu vzpomínat. Dokonce, když jdu okolo našeho domu v zimě, tak si tu vánoční atmosféru vybavím.

Karolína Farská

Vytisknout