Valencie viděla rychlou patnáctistovku

sobota 14. února 2009
Ve Španělsku padly v bězích dva výkony roku. Startovali tři Češi, z nichž Jakub Holuša usiloval o limit na půlce, leč bezúspěšně.

Nejlepšího umístění z našich dosáhla tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která na třetí pozici zdolala 420 cm. Stejnou výšku, ovšem čistší zápis měla Brazilka Costaová. Závod pohodlně vyhrála Němka Anna Battkeová, které k tomu stačil jediný pokus na 440.

Roman Novotný po osmimetrovém úspěchu v Liévin dnes skočil 787 cm, což mu stačilo na šesté místo. Stupně vítězů byly nedaleko, v centimetrové bitvě vybojoval třetí pozici Němec Winter za 795. První dva v soutěži překonali 8 m, Polák Marcin Starzak o 7 cm, Kubánec Camejo o 3.

Půlkař Jakub Holuša znovu bojoval o splnění limitu pro Turín, ani tentokrát se mu však nevedlo. V B běhu obsadil 3. pozici za 1:49.43 a zaostal o 1.23 za potřebným kriteriem. Holušův závod vyhrál domácí Diez Comendez (1:49 rovných), Uganďan Abraham Chepkirwok předčil v tom hlavním španělsko-polské pole za 1:47.12.

Jednoznačně nejlepšího výkonu mítinku a také výrazného vylepšení výkonu roku dosáhla vítězka patnáctistovky Nuria Fernandezová Dominguezová. Trať zvládla za 4:01.77, dosavadní letošní maximum vymazala takřka o 7 vteřin. Španělka zůstala jen o tři a půl vteřiny za světovým rekordem a zařadila se na 12. místo historických tabulek, jen devět žen zatím běželo rychleji. Přestože soupeřky odsoudila do rolí statistek, ještě druhá krajanka Rodriguezová Martinezová zaznamenala velmi solidních 4:08.24. Třetí byla Etiopanka Assefa (4:10.36).
Svižná byla tato trať také v mužském podání, ovšem výkon roku nepadl a výhru si odvezl zahraniční běžec, konkrétně Haron Keitany za 3:35.17. Keňanovi patří i zmíněný výkon roku, čas o 1.21 lepší. Druhý byl Etiopan Gebremehdim Mekonen (také pod 3:36), třetí nejlepší z domácích Ruiz Sanz.
Druhý výkon roku padl na trojce, lépe než dosavadní maximum proběhli trať hned první dva. Etiopan Abraham Cherkos protnul cíl za 7:34.05, Augustin Choge, nejlepší z trojice Keňanů, za ním zůstal o 42 setin zpět. Shedrack Korir i Daniela K. Komen se dostali také pod 7:40.

Výšku ovládl Američan Jesse Williams, který jako jediný zdolal 226 a následně i 230. Lepší zápis rozhodl o druhém místě Kubánce Pereze, před Italem Campiollim. Známější dvojčata Ciottiovi i další reprezentant Apeninského poloostrova Talotti skončili až za ním s 220. Na hladké šedesátce se vešly stupně vítězů do jediné setiny. O výhře Poláka Dariusze Kuce rozhodly tisíciny, jemu i Američanu Rae Edwardsovi změřili 6.59, třetí skončil další sprinter USA Josua Norman. Výhru na šedesátce s překážkami ukořistil za 7.62 domácí Jackson Quinonéz Američanům v čele s Mitchumem a Herringem (oba 7.69). Christian Cantwell tentokrát nepřekonal 21 metrovou hranici, chybělo mu pět cm, ale stejně jako v Bydhošti předčil olympijského šampiona z Polska Tomasze Majewského (20.30). Další vrhači už nepřekonali 20metrovou hranici. Dvě sprinterky se dokázaly dostat nad překážkami pod 8 vteřin. Američanka Carruthersová i Španělka Onyiaová dosáhly času 7.95, kamera přisoudila výhru tučně zvýrazněné. Soupeřky na trojku si pohodlně podmanila Keňanka Viviant Cheruiyotová za 8:42.13.