přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. května 2010, 23:19

Vadlejch prvním mužem výpravy pro Barcelonu

Hned při prvním závodě v Kolíně, v jeho případě už tradičním, se juniorský rekordman Jakub Vadlejch blýskl osobním rekordem 82.52. Teď již mezi dospělými závodící oštěpař se zařadil na soupisku pro červencové ME.

Pro Jakuba Vadlejcha je kolínský prvomájový mítink již tradicí. „Sezonu jsem tu začínal každý rok, snad již od žáků. Kromě loňského roku, kdy jsem byl ještě tou dobou na soustředění v Makarské,“ říká svěřenec Rudolfa Černého. „Teplota byla včera optimální, vítr proměnlivý, spíš proti z pravé strany. Cítil jsem se perfektně, bylo nás pět, takže takový ideální čas mezi pokusy. Atmosféra kolem ale byla výborná,“ popisuje Vadlejch podmínky na polabském mítinku, při němž posunul osobní rekord o 57 cm a splnil limit ČAS pro mistrovství Evropy o 2 metry a 2 cm.


Při Velké ceně Ústí nad Labem - foto: www.graf.cz

Před Kolínem finalista ME i MS juniorů ze svého pohledu optimálně vyladil. „Poslední dva týdny jsem nechodil těžkou činku, žádné náročné běhání… Na závod jsem se hrozně moc těšil,“ přibližuje. Tomu také odpovídal průběh soutěže. Ačkoli se jednotlivé pokusy neměřily, měli oštěpaři přehled, kam jejich náčiní lítá. „Věděl jsem, že první pokus byl tak 71, druhý 73, pak 76, 78, těch 82 a nakonec 80. Třeba loni bych byl šťastný za těch 76, letos už jsem věděl, co jsem při nich udělal špatně,“ popsal závod Vadlejch, který především dokázal techniku zlepšit a s výjimkou posledního hodu přidal i pokaždé centimetry navíc.

Ačkoli si v Kolíně tradičně vylepšoval osobáky z předešlého roku, přesto výkon lepší juniorského rekordu z loňského září nečekal. „Mám tady k tomu závodu vztah, ale přece jenom jsem měl po loňsku osobák už daleko,“ věděl Vadlejch, který ve dvou letech zazářil skvělými zářijovými výkony a významně tak posunul národní juniorský rekord. Naopak se mu dvakrát příliš nedařilo ve finále velkých soutěží této kategorie. I proto je limit pro mistrovství Evropy velkým krokem mezi dospělé.

Změnou, která jej paradoxně posunula k takovému výkonu, byla patrně absence zahraničního soustředění. „I trenér říkal, že to možná bude lepší. Trénoval jsem si v pohodě sám jednofázově, místo soustředění, kde mi to třeba loni lítalo, ale pak jsem přijel zpět a nic. Najednou jsem házel míň než v tréninku, to bylo hrozně frustrující,“ popisuje rozdíl oproti loňsku. Teď je však všechno jinak. „Splnil jsem si tím svůj sen. Sice to není světová akce, ale v oštěpu se Evropa víceméně rovná světu. V Barceloně už beru všechno jako bonus, i případný postup do finále.“ A ostrý limit pro ME je pro gymnazistu Vadlejcha pozitivem i před nadcházející maturitou. „Je fajn, že mám teď v hlavě místo, maturuju už za tři týdny a docela se bojím,“ přiznává.

Vzhledem ke skladbě předmětů – angličtina, matematika, zeměpis – se nabízí i výběr vysoké školy. Buď přírodovědná fakulta UK (obor demografie) nebo provozně-ekonomická fakulta na ČZU. „Vidím to spíše na zemědělskou, přeci jen tam mám hodně známých, kteří mi když tak pomůžou do studia zasvětit,“ míní Vadlejch. A přestože má v tento okamžik klid, už se těší na příští sobotu do Olomouce na velkou cenu. „Měla být celá česká špička, bývají tam ideální podmínky. Pojedu si to tam užít a pokud bych něco přidal ke včerejšímu hodu, byla by to taková třešnička,“ uzavírá talentovaný oštěpař, objev roku v anketě Atlet roku.

Výsledky z Kolína

Michal Procházka

Vytisknout