přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Vadlejch při juniorském klubovém EP osmdesátimetrový

Mezi elitu dospělých se dostal český juniorský oštěpařský rekordman, když v Moskvě v dresu španělského mistra hodil 80.52 m. Výborně si vedly i naše týmy, juniorky Olympu Brno odjely jako 3., junioři Slavie skončili 4.

Olymp Brno bronzový
České klubové výběry juniorů prokázaly příslušnosti k silné skupině „A“ evropského poháru. Juniorky ACP Olympu Brno vystoupaly na bronzový stupínek se ziskem 98 bodů. Na třetí pozici poslaly družstvo z moravské metropole především vyrovnané výkony, vždyť v 13 disciplínách z 19 obsadily brněnské závodnice právě třetí a také čtvrté místo. Plným počtem osmi bodů přispěla k zisku týmu dlouhá štafeta, která ve složení Štuková, Jenyšová, Langrová, Škabrahová předčila o setiny ruskou čtveřici. Právě finišmanka Sylva Škabrahová pomohla ještě jednou významně k bronzu, neboť na půlce podlehla pouze Srbce Andjelkovičové. Na vítězný domácí ASC Moskva ztratil Olymp 30 bodů, na druhou příčku srbského AC Nový Bělehrad pak 9 b. Stejný náskok měly i české juniorky na čtvrtý chorvatský tým AK Záhřeb-Ulix.

Slavia bramborová
V kategorii juniorů reprezentovala pražská Slavie. Její atleti rozprostřeli svá umístění takřka rovnoměrně na všechny pozice. O nepopulární bramborové medaili za 92 bodů rozhodl patrně fakt, že sice Slávisté neskončili ani jednou poslední, výsledků v druhé polovině pole však měli 8 z 19 disciplín. A také pouze jedinkrát vyhráli, zásluhou Jakuba Živce, jenž s přehledem ovládl patnáctistovku za 4:02.79. Stříbrný medailista z MEJ na 5 km prokázal své rychlostní předpoklady i na půlce, kde skončil jen těsně druhý. Jediného přemožitele našli také na 400 m př. Václav Barák, výškař Jan Sommerschuh, dálkař Tomáš Nevtípil a koulař Tomáš Staněk. Slavia ztratila na stupně vítězů v konečném účtování 11 bodů, stejně jako mezi juniorkami postavilo nejsilnější tým ASC Moskva, Rusové získali 122.5 bodu, druhou příčku bral 11.5 b zpět španělský Playas de Castellón, bronz pak bělehradská Červená hvězda (103).

Senzační Vadlejch
Stříbro si v dresu španělského mistra pověsil na krk také Jakub Vadlejch. A svěřenec Rudolfa Černého k tomu přispěl výkonem, který bere dech. Na vítězství v oštěpařské soutěži mu stačilo přehodit i 70 metrů, což dokázal ve třech pokusech ze čtyř. Ovšem soutěže, kdy „nemusí“, Vadlejchovi zjevně vyhovují. Ve třetí sérii totiž dokázal poprvé ve své kariéře přehodit 80metrovou hranici a to hned o 52 cm. To je nejen Vadlejchův potřetí vylepšený národní rekord, ale i pátý nejdelší český hod historie mezi dospělými s novým modelem oštěpu. Vysoko si teď vede finalista MEJ i MSJ v mezinárodním měřítku, dále než 80.52 letos nehodil žádný junior a pouze šestice vrhačů do 19 let je lepší v dlouhodobém srovnání. Vadlejch pomohl Španělům ještě i třetím místem v kouli, kde předvedl 16.66.

Barvy stejného klubu, Playas de Castellón hájila také Nikol Ogrodníková. Svěřenkyni Aleše Dudy se takový výkon nepodařil, přesto patřila k hlavním oporám družstva, jež skončilo celkově až šesté. Vícebojařka šla své nejsilnější disciplíny a lepšího umístění dosáhla na překážkách, kde 14.25 znamenalo druhou pozici. Únava z dlouhé sezony se podepsala na výkonu v oštěpu, v němž by její letošní maximum stačilo bohatě na prvenství, za 46.31 přispěla Španělům třetím místem. Ogrodníková byla také členkou páté štafety 4x100 m.

Výsledky z Moskvy

Michal Procházka

Vytisknout