Vadlejch poprvé vítězem DL

čtvrtek 1. září 2016
Při finále Diamantové ligy v Curychu startovala řada českých reprezentantů. O vrchol z českého pohledu se postaral oštěpař Jakub Vadlejch, který se mohl radovat ze svého premiérového primátu v celkovém pořadí seriálu.

Oštěpař Jakub Vadlejch se stal po Barboře Špotákové, Zuzaně Hejnové a Vítězslavu Veselém čtvrtým českým atletem, který ovládl Diamantovou ligu. K tomu, aby se tak stalo, potřeboval v dnešním závodě porazit Němce Röhlera. To se nakonec svěřenci Jana Železného podařilo, když poslal svůj oštěp ve čtvrté sérii na 87.28. "Je to největší úspěch mé kariéry. Jsem šťastný, že se mi podařilo vyhrát seriál, kde se setkávají nejlepší oštěpaři na světě. Potvrdil jsem nárůst výkonnosti i vyrovnanost na nejvyšší úrovni. Je to motivace do dalších let. Cítil jsem se skvěle a věděl, že můžu přidat ještě víc. Vím, že mám ještě rezervy," uvedl. Röhler již nedokázal odpovědět a skončil druhý. Jeho nejdelší pokus měřil 86.56. Třetí skončil další Němec Julian Weber (84.29). Druhý český zástupce v závodě Vítězslav Veselý obsadil šesté místo za 78.59.

V tyčkařském sektoru se představil Jan Kudlička, který potvrdil letošní vysoký standard a výkonem 572 centimetrů obsadil pátou příčku. „Dnes jsem se trochu trápil, protože jsem po roce skákal na jiných stojanech, kde moc nemám odhad v prostoru. Proto byly křížky na 562. Dnes beru výkon 572 i umístění. Škoda pěkného skoku na 578, ani nevím, čím jsem to shodil,“ zhodnotil český reprezentant. Tyčkařský souboj měl tentokrát dva vítěze. O nejvyšší postavení se podělili Američan Sam Kendricks a Francouz Renaud Lavillenie, kteří shodně zdolali 590 centimetrů. Lavillenie si tak zajistil celkové prvenství v seriálu Diamantové ligy. Třetí byl olympijský vítěz Thiago Braz (584).

Čtvrtkař Pavel Maslák obsadil v curyšském závodě sedmé místo za 45.81. "Běželo se mi dobře. Cítím jsem, že mám sílu v závěru, ale asi jsem to rozběhl až moc pomalu v té první dráze. Pocitově se mi běželo dobře, ale s časem spokojený nejsem vůbec," řekl. Američan LaShawn Merrit si doběhl nejen pro dnešní vítězství, ale i celkový primát v Diamantové lize, když proběhl cílem v čase 44.64. Druhý finišoval Grenaďan Bralon Taplin (44.70). Třetí byl Nery Brenes z Kostariky (45.18).

Druhý diamantový start v řadě za sebou si připsala Michaela Hrubá. Juniorská mistryně světa zdolala nejlépe 186 centimetrů a byla desátá. "Jeden skok na 190 byl nadějný, ale jak tak nad tím přemýšlím, asi ukončím sezónu, protože byla hodně dlouhá.Těší mě, že jsem se v té letošní úspěšně vrátila po zranění a těším se na tu další," dodala. Jen jediná žena se dokázala přenést přes 196 centimetrů a byla jí Španělka Ruth Beitiaová. O druhé místo se dělily Švédka Sofie Skoogová a Američanka Inika McPhersonová (obě 193).

Strhující souboj mezi Elaine Thompsonovou a Dafne Schipperosovou rozhodla jediná setina sekundy. Ta hovořila ve prospěch Jamajčanky, která časem 21.85 vytvořila nový rekord Diamantové ligy. Druhá Schippersová si vylepšila výkon sezóny na 21.86 a radovala se z celkového triumfu. Hranici dvaadvaceti vteřin jen těsně nepokořila Američanka Allyson Felixová (22.02).

O další vylepšení kontinentálního rekordu se postaral Novozélanďan Tom Walsh. Jeho koule totiž dolétla až na 22.20 a opět si připsal skalp olympijského vítěze Ryana Crousera, který zaznamenal rovných 22 metrů. Třetí Joe Kovacs vrhnul 21.20.

Trojskok mužů byl v jasné režii favorizovaného Američana Christiana Taylora. Ten doskákal na 17.80, čímž stanovil novou hodnotu rekordu mítinku a druhého Troye Dorise z Guyany za sebou nechal v propastném rozdílu devětasedmdesáti centimetrů. Třetí Američan Chris Carter se již před sedmnáct metrů nedostal (16.75).

Na patnáctce žen tentokrát nebojovaly o vítězství africké běžkyně. Nejrychlejší byla Američanka Shannon Rowburyová ve svém nejrychlejším čase sezóny 3:57.78. Jen o sedm setin zpět doběhla Britka Laura Muirová (3:57.85), která se stala vítězkou letošního ročníku Diamantové ligy a třetí byla Nizozemka Sifan Hassanová (3:58.43).

Závod na 800 metrů měl očekávaný scénář. Zvítězila Jihoafričnka Caster Semenyaová v dalším kvalitním čase 1:56.44 a druhá doběhla Burunďanka Francine Niynonsabaová za 1:56.76. Třetí byla Keňanka Margaret Wambuiová (1:57.04).

Svou dominanci na stovce překážek potvrdila Američanka Kendra Harrisonová, která vyhrála za 12.63 před Britkou Cindy Ofiliovou (12.70) a další zástupkyní ze Spojených států Dawn Harper-Nelsonovou (12.73).

Na nejkratším sprintu nenašel přemožitele Jamajčan Asafa Powell. K triumfu přidal svou sedmadevadesátou stovku pod deset, když prolétl rovinku za 9.94. Pod deset se vešli ještě druhý Jihoafričan Akani Simbine a Youssef Ben Meite (oba 9.99).

Na čtvrtce překážek obhájil svou pozici Američan Kerron Clement, který proběhl cílem v čase 48.72. Druhý byl Portoričan Javier Culson za 48.79 a třetí skončil Jihoafričan L. J. Van Zyl (48.80).

Stýpl žen, to byla opět jednoznačná záležitost Bahrajnky Ruth Jebetové, která tentokrát neútočila na světový rekord a spokojila se s triumfem za 9:07.00 a sebrala tak celkové vítězství dnes druhé Keňance Hyvin Kiyengové (9:10.15). Třetí doběhla Američanka Emma Coburnová (9:17.42).

V dálce se tentokrát radovala Američanka Britney Reesová, která dolétla ve čtvrté sérii na 695 centimetrů. Důvod ke spokojenosti měla i druhá Srbka Ivana Španovičová (693), která ovládla celkové pořadí. Třetí místo si vyskákala Ruska Daria Klišinová (663).

Sedmý start, sedmé vítězství, to je bilance diskařské suverénky Sandry Perkovičové z Chorvatska. V Curychu si zajistila vítězství za 68.44. Skvělou formu si od olympijských her drží dnes druhá Francouzka Melina Robert-Michonová (63.91). O metr a jedenáct centimetrů zpět zaostala Kubánka Denia Caballerová (62.80).

Závod na 5000 metrů se rozhodoval až v závěrečném finiši, ve kterém si zajistil nejen dnešní, ale i celkové vítězství Etiopan Hagos Gebrhiwet. V Curychu opanoval závod v čase 13:14.82. Následován byl dvojicí Američanů, a to Paulem Chelimem (13:16.51) a Evanem Jagerem (13:16.86).

Závod na 400 metrů překážek žen se nepočítal do diamantových závodů. Přesto byl velmi kvalitní. Vítězkou se stala Američanka Shamier Littleová, která jako jediná stlačila čas pod čtyřiapadesát vteřin, když triumfovala v čase 53.97. Druhá byla Dánka Sara Petersenová (54.22) a třetí doběhla Britka Eilidh Doyleová (54.55).

Celý program uzavřely štafety, kde byla nejrychlejší čtveřice Jamajky (41.65) před Ukrajinou (42.76) a Německem (43.03).

Češi v předprogramu

Osmistovku opanoval Filip Sasínek, který ozdobil svůj triumf i novým osobním rekordem 1:46.42 a jako jediný se dostal pod 1:47.

V závodě na 400 metrů překážek žen jsme měli dvojí zastoupení. Lépe si dle očekávání vedla Tereza Vokálová, která doběhla čtvrtá v čae 58.71. Tereza Jonášová byla sedmá za 62.02.

Také ve stejné disciplíně mužů měla česká atletika dvě želízka v ohni. Vít Müller obsadil čtvrtou příčku za 51.92. O jedno místo za ním finišoval Matěj Mach (52.77).

Petr Jelínek, foto: E. Erben