Vadlejch nominován na evropského atleta září

úterý 4. října 2016
Oštěpař Jakub Vadlejch je v pětici nominovaných na ocenění evropského atleta měsíce září. Pro letošního vítěze Diamantové ligy můžete hlasovat i vy.

Jakub si svou nominaci zasloužil svým primátem v seriálu Diamantové ligy, kde získal celkové prvenství až v samotném finálovém závodě, který se konal v Curychu, kde se v páté sérii soutěže hodem dlouhým 87.28 dostal před dosud vedoucího německého olympijského šampiona Thomase Röhlera a v dramatické koncovce si již diamantovou trofej nenechal vzít. Korunoval tak zatím svou životní sezónu.

V nominaci mu konkuruje například další skvělý německý oštěpař Johannes Vetter. Čtvrtý muž olympijských her dokázal na mítinku v Berlíně hodit 89.57 a dostal se na druhé místo letošních světových tabulek za svého krajana a jediného letošního devadesátimetrového oštěpaře Thomase Röhlera. Dalším nominovaným je britský běžecký fenomén Mo Farah, který jako první v historii dokázal vyhrát třikrát za sebou prestižní závod Great North Run, tentokrát triumf obhájil v čase 60:04.

O ocenění evropského atleta měsíce usiluje i francouzský tyčkař Renaud Lavillenie, který si svým vítězstvím v Curychu zajistil již sedmé prvenství v celkovém pořadí Diamantové ligy a tento seriál nezná v tyči jiného vítěze. Nominovanou pětici uzavírá španělský překážkář Orlando Ortega. Stříbrný olympijský medailista vyhrál finálový závod DL v Bruselu v čase 13.08, čímž si zajistil i diamantovou trofej.

Mezi ženami je v nominaci nizozemská sprinterka Dafne Schippersová. Ta zvítězila v Curychu za 21.86 a ovládla tak celkové pořadí DL na dvoustovce. Vítězkou letošní Diamantové ligy je i srbská dálkařka Ivana Španovičová, která navíc zakončila sezónu v Bělehradě novým národním rekordem 710 centimetrů. Národní rekord se podařilo vylepšit i lotyšské oštěpařce Madaře Palameikové, když hodila v Bruselu 66.18. Palameiková byla jednou z mála atletek, které vévodily pořadí DL od prvního závodu až do konce. Ještě suverénnější byla další nominovaná, kterou je chorvatská diskařka Sandra Perkovičová, která udržela letos svou neporazitelnost a v Curychu si zajistila již své páté prvenství v Diamantové lize. Elitní kvintet doplňuje olympijská šampionka a mistryně Evropy Rúth Beitiaová, která potvrdila skvělou sezónu i vítězstvím v Diamantové lize.

Pro Jakuba Vadlejcha můžete hlasovat "lajknutím" na facebookových stránkách EA či "retweetnutím" na Twitteru

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík