přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. září 2006, 20:27

V závěru Zlaté ligy se pokusí uspět i Špotáková a Cechlová

Poslední krok zbývá udělat šesti adeptům na podíl z milionového jackpotu v atletické Zlaté lize.

Neporazitelnost z předchozích pěti mítinků budou v neděli v Berlíně hájit sprinter Asafa Powell, čtvrtkaři Sanya Richardsová a Jeremy Wariner a vytrvalkyně Tiruneš Dibabaová. V případě dalšího úspěchu si každý z nich odnese 208 tisíc dolarů. Běžec Kenenisa Bekele a dálkař Irving Saladino budou útočit na pátý triumf v seriálu a pokud se nic nezmění, přilepší si o 83 tisíc.

Mítinku v dějišti mistrovství světa v roce 2009 se spolu s 16 čerstvými mistry Evropy zúčastní i stříbrná oštěpařka z Göteborgu Barbora Špotáková a diskařka Věra Cechlová.

Před minulým závodem v Bruselu poutal pozornost především Jamajčan Powell, který vyhlásil útok na vlastní světový rekord na stovce 9.77 sekundy. Po doběhu byl rozčarován navzdory vítězství v čase 9.99 a stěžoval si, že startér vystřelil příliš brzy, čímž ho připravil o možnost atakovat své maximum. Nyní Powell o svých ambicích mlčí, při středeční generálce ve Varšavě v chladu a dešti vyhrál za 10.02.
 
V Berlíně by chtěl výrazně zrychlit. "Jackpot mě zajímá, jde mi o vítězství," uvedl letos ještě neporažený Powell. V Bruselu podesáté v sezoně pokořil v regulérních podmínkách hranici 10 sekund, čímž překonal bilanci Američana Maurice Greenea z roku 1999. V neděli by měl Powella přimět k rychlému času evropský šampion na 100 a 200 metrů Francis Obikwelu z Portugalska.

Berlínští pořadatelé si pochvalují, že se na Olympijském stadionu budou díky změně v rozdělování milionové prémie odehrávat mnohem zajímavější bitvy než loni, kdy už byla jedinou adeptkou Taťjana Lebeděvová. Ruská trojskokanka také nakonec inkasovala celý jackpot.

Letos se navíc může situace ještě zamotat. V zařazení mezi kandidáty na podíl doufá jamajská sprinterka Sherone Simpsonová, která vyhrála stovku v Curychu, Římě a Bruselu, ale v Paříži ji porazila Marion Jonesová, které hrozí trest za doping. Pokud by byl výkon Američanky v případě pozitivního B testu anulován, měla by Simpsonová na svém kontě pouze porážku z úvodního závodu v Oslu, takže v Berlíně jí půjde o hodně. Případ Jonesové ještě nebyl vyřešen.

                                                                                                         ČTK