přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

V Záhřebu zářila Vlašičová a vrhači, Češi ne

Čeští reprezentanti posbírali na mítinku kategorie IAAF Grand Prix v Chorvatsku dvě pátá a jedno sedmé místo. Výkony roku padly v ženské výšce a v kladivu a kouli mužů.

Tak to má být. O vrchol pondělní Grand Prix v chorvatském Záhřebu se postarala domácí hvězda. Mistryně světa Blanka Vlašičová se před svými fandy vyšponovala k osobnímu a tedy i národnímu rekordu 208 cm, čímž se na druhé příčce tabulek všech dob osamostatnila na druhém místě za světovou rekordmankou Stefkou Kostadinovou.
Na její 22 let starý výkon z Říma Vlašičová pochopitelně útočila i dnes. Jako však mnohokrát předtím jí laťka z 210 cm třikrát spadla. To už však byly její soupeřky notnou dobu pouze divačkami, vždyť i ty nejzdatnější – Rusky Čičerovová a Školinovová -skončily se 194 cm na kontě, tedy o plných 14 cm níže než královna večera. 
  
Za další z vrcholů večera mohou být organizátoři vděční světovému šampinovi Christianu Cantwellovi z USA, který v koulařském sektoru vrhl skvělý výkon roku 22.16 m. Vedle toho vypadalo i 21.47 m Poláka Tomasze Majewského jako chabé sekundování.

Blýskl se i slovinský kladivář Primož Kozmus, který poslal své náčiní do vzdálenosti 81.77 m. Dále letos ještě nikdo nehodil. Svou formu pak stvrdil ještě v poslední sérii výkonem jen o 16 cm kratším. Druhý byl Maďar Krisztian Pars se 79.18 m.

Skvělá byla také  stovka mužů, na níž se hned dva američtí borci dostali pod 10 sekund. V rekordu mítinku 9.94 (vítr +0.6) zvítězil Darvis Patton, o tři setiny před Michaelem Rodgersem.  

Velmi dobrého času docílila i přes mírný protivítr olympijská vítězka Dawn Harperová z USA, která byla v cíli stovky s překážkami za 12.67. Pod 13 vteřin se dostala i Jamajčanka Selloreen Ennis-Londonová.  Naopak nepříliš dobré vzpomínky na Záhřeb bude asi mít česká rekordmanka a halová vicemistryně Evropy Lucie Škrobáková, která proťala cíl jako sedmá v na její poměry nikterak oslnivém čase 13.48.

O něco lépe si vedl její mužský kolega Petr Svoboda, který byl ve své třetí stodesítce během čtyř dnů ve velmi dobré konkurenci pátý za 13.57. Zvítězil čerstvý mistr světa Ryan Brathwaite z Barbadosu za 13.35. 

Roman Novotný obsadil v dálce taktéž pátou příčku, když jeho nejdelší skok měřil 757 cm (vítr + 0.3 m/s). Zvítězil Maročan Jahya Berrabah, který s podporou větru 0.5 m/s dolétl do vzdálenosti 8.15 m. Další skokané se přes 8 metrů nedostali.

Stovku ovládla Jamajčanka Veronica Campbell-Brownová časem 11.15 a s 24setinovým náskokem před druhou v pořadí, členkou bronzové štafety z MS Verenou Sailerovou. Čtvrtkařské prvenství získala Ruska Taťjana Firovová, na jejíž pažbě zůstaly obě známé Jamajčanky s příjmením Williamsová. Vítězce změřili čas 50.80, rychlejší z Williansových – Novlene – výkon o 16 setin horší.

Kvalitně obsazené překážky vyhrál Jamajčan Isa Phillips, který po čase 45.51 získal skalp jak, jak proslulého Dominikánce Felixe Sancheze, tak Američana Bershawna Jacksona. Mezi ženami se výkonem 54.69 prosadila Jamajčanka Kaliese Spencerová, která porazila vedle jiných svou slavnější krajanku, olympijskou vítězku a mistryni světa Melaine Walkerovou. Třetí a čtvrté místo obsadily další finalistky z Berlína Ruska Natalia Anťuchovová a Anna Ješeňová z Polska.


Patnáctistovku rozhodoval těsný finiš, v němž byl jen o setinku lepší  Bahrajňan Ali Belal Mansoor než jeho rival William Biwott Tanui z Keni. Vítězi změřili čas 3:36.21
Na půlce byla nejlepší Ruska Maria Savinovová s časem 1:59.38. Spolu s ní se pod dvě minuty dostala medailistka z Berlína Janeth Jepkosgeiová z Keni. O rekord mítinku se postarala Etiopanka Wude Ayalevová, jež zvládla trojku za 8:37.12.

Stejně jako  vítězka trojky, přepisovala maxima závodu kubánská trojskokanka Mabel Gayová, jež dolétla do vzdálenosti 14.58 m. Jen o 7 cm méně předvedla Srbka Biljana Topičová, Slovenka Dana Velďáková se mohla za 14.07 těšit ze třetího místa.  

Disk žen vyhrála Kubánka Yarelis Barriosová, které změřili 63,53 m. Naopak zklamáním byl výkon olympijské vítězky Stephanie Brownové.Traftonové z USA, jež si připsala dva křížky a mizerných 49.94 m.

Výsledky zde.

Adam Pražák

Vytisknout