přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. prosince 2008, 14:07

V „top ten“ Sportovce roku nechybí Špotáková

Podle očekávání je Špotáková nominovanou do desítky ankety Klubu sportovních novinářů. Nechybí v ní ani další čtyři olympijští medailisté, druhou polovinu tvoří vesměs úspěšní na světových akcích.

Světová rekordmanka Barbora Špotáková obhajuje stříbrnou pozici z loňského roku, tehdy ji předčila rychlobruslařská šampionka Sáblíková, která figuruje i v letošní elitě. Největšími soupeři oštěpařské olympijské šampionky však podle všeho budou stejně ověnčení střelci David Kostelecký a Kateřina Emmons. Špotákovou před suverénem finále v trapu Kosteleckého již v anketě upřednostnili hlasující o armádního sportovce. Hlavní rivalkou by tak měla být Emmons, která se může pochlubit nejen zlatem ze vzduchovky, ale i stříbrem ve sportovní malorážce. Trumfem oštěpařky by zase mohl být světový rekord na závěr sezóny. Bitvu olympioniků může zamotat i vítěz Světového poháru klasických lyžařů Lukáš Bauer. Špotáková se již dříve nechala slyšet, že jí ankety přijdou druhořadé až po výsledcích v sezóně, to nicméně neubírá na dramatičnosti letošního ročníku.

O Sportovci roku se hlasuje dvoukolově. Po zveřejnění elitní desítky mají možnost členové Klubu sportovních novinářů volit ještě jednou, také o trojici vybraných kolektivů. Pořadí atletů od 11. místa dál najdete níže.
V desítce se neobjevil žádný z představitelů nejpopulárnějších sportů – fotbalu a hokeje, po dlouhých 15 letech není ani žádný kolektiv v top ten. Naopak mezi elitu se dostala kompletní pětice olympijských medailistů, nepadla jména stříbrných vyznavačů vody a lodí Synka a Volfa se Štěpánkem. Kromě již zmíněných uspěli také lyžařka Záhrobská (5. celkově ve SP ve slalomu), cyklista Kreuziger (2. na TdF do 25 let) a krasobruslař Verner (zlato na ME). V kategorii kolektivů si o nominaci řekli fotbalisté do 19 let a Slavie Praha, trojici doplňují hokejisté – rovněž „sešívaní“. Hlasující ocenili také paralympioniky cyklista Jiří Ježek dosáhl na 12. místě historicky nejlepšího umístění handicapovaného sportovce, 19. skončila plavkyně Běla Hlaváčková. Oba získali na LPH dvě zlaté a jedno stříbro.

Vyhlášení jubilejního padesátého ročníku proběhne 10. ledna 2009 v Hudebním divadle v Karlíně. Podle organizátorů by se neměla opakovat situace, kdy bude velká část nejlepších chybět. Vzorná byla jen trojice atletů Baďurová (8. v pořadí), Šebrle (4.) a Špotáková.

Nominovaná desítka jednotlivců (podle abecedy)
BAUER LUKÁŠ, běh na lyžích
EMMONS KATEŘINA, sportovní střelba
KOSTELECKÝ DAVID, sportovní střelba
KREUZIGER ROMAN, cyklistika
SÁBLÍKOVÁ MARTINA, rychlobruslení
SYNEK ONDŘEJ, veslování
ŠPOTÁKOVÁ BARBORA, atletika
VERNER TOMÁŠ, krasobruslení
VOLF JAROSLAV, ŠTĚPÁNEK ONDŘEJ, vodní slalom
ZÁHROBSKÁ ŠÁRKA, sjezdové lyžování

Další pořadí (atleti)
18. Roman Šebrle 48 bodů
25. Petr Svoboda 32
27. Věra Cechlová 30
32. Tomáš Janků 20
34. Jaroslav Bába 19
35. Zuzana Hejnová 18
37. Roman Novotný 17

Michal Procházka

Vytisknout