přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

V sobotu začalo nominační období na HME i MS

Od soboty 1. ledna mohou atleti plnit limity pro letošní halové mistrovství Evropy i mistrovství světa.

Mezinárodní atletická asociace IAAF vypsala pro vrcholnou soutěž nadcházející sezony - mistrovství světa v Helsinkách - opět dvě kategorie limitů. "Horší" z norem nazývanou "limity B" tentokrát nahradily limity ČAS, které se od kritérií IAAF nepatrně liší. "Limity jsme srovnali tak, aby měly všechny disciplíny stejnou úroveň, už loni na olympiádu byly B-limity velmi nevyrovnané," podal vysvětlení šéftrenér Českého atletického svazu Václav Fišer. Limity ČAS na mistrovství světa odpovídají výkonům okolo 40. místa světových tabulek v sezoně 2004. "Ve sprintech a bězích, kde bude startovat více účastníků než v technických disciplínách, jsou limity nastaveny nad 40. místo," upřesnil Fišer. Limity pro MS v Helsinkách lze plnit do 24. července, IAAF bude akceptovat i výkony dosažené v hale. 

Uzávěrka nominace na halové ME je 20. února, tedy závěrečný den mistrovství republiky v hale. Na posledním evropském šampionátu ve Vídni 2002 startovalo 23 českých atletů, pro HME 2005 v Madridu očekává šéftrenér o něco menší výpravu: "Předpokládám, že limit splní asi osmnáct až dvacet našich závodníků." Jistotu účasti ve španělské metropoli mají už nyní vícebojaři Roman Šebrle a Tomáš Dvořák, kteří byli do soutěže pozvání Evropskou atletickou asociací na základě výkonnosti v roce 2004. Z posledního ME pod střechou přivezla česká výprava zlatou a stříbrnou medaili, o dva roky předtím z Gentu tři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou, hovořit o medailových ambicích pro první březnový víkend v Madridu je ještě před sezonou poněkud předčasné. "Podle loňské sezony by měli být adepty na medaile z našeho týmu výškaři a vícebojaři," naznačil možné opory reprezentace Václav Fišer.

Dnem 1. ledna odstartovala kromě obou vrcholných seniorských akcí nominační období také pro účast na mistrovství světa do 17 let (13.–17. července v Marakeši), mistrovství Evropy do 22 let (14.–17. července v Erfurtu) a mistrovství Evropy juniorů (21.–24. července v Kaunasu). 

Nominační kritéria soutěží v sezoně 2005 naleznete zde.        

Tomáš Klement

Vytisknout