přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. srpna 2008, 23:10

V sobotu startuje česká trojice

Vylepšit matný dojem z úvodního dne, kdy udělala čest z české šestice pouze Cechlová, budou chtít tyčkařka Baďurová, diskař Marcell a dálkař Novotný.

Kateřina Baďurová vstoupí do kvalifikace ve 4:10 středoevropského času. V sezóně tyčkařka absolvovala kvůli zranění jedinou soutěž - splnila v ní limit na OH. Rozzávoděná svěřenkyně Boleslava Patery není, toho si je vědoma, přesto věří, že dokáže zlepšit nominační výkon 435. Každý centimetr výše bude úspěchem. Účast ve finálové dvanáctce by byla malou senzac, tyčka od Ósaky pokročila - nejde jen o zlepšení světového rekordu, ale také absolutní špička se rozšířila. Vůbec není vyloučené, že 460 požadovaných na finále skočí tucet závodnic.

Jan Marcell je jedno z příjemných překvapení sezóny. V souboji o limit přetlačil mnohem zkušenějšího Libora Malinu. Pokud se přiblíží svému nominačnímu výkonu (63.59 m), může do elitní dvanáctky proklouznout, ač mají diskaři stanoven o necelý metr dál (64.5). Jeho skupina A startuje ve 4:40 SELČ.

Roman Novotný má díky na poslední chvíli splněnému limitu zdánlivou výhodu, že jeho forma optimálně vrcholí. Ve snaze o OH však svěřenec Stanislava Joukala vyčerpal možná mnoho sil. Jak se český dálkař popere s kvalifikací na opravdu velké soutěži, ukáže kvalifikace, která začíná přesně ve dvě hodiny našeho času. Na finálovou jistotu je třeba 8.15 m, tedy o 6 cm méně než skočil Novotný v posledním nominačním závodě. Na dvanáctku by však mohl stačit i výkon lehce za 8 metrů, což Novotný dokázal, že umí.

Michal Procházka

Vytisknout