přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. května 2004, 18:11

V sobotu odstartuje Česká spořitelna atletická extraliga

Na kladenském stadionu začne v sobotu prvním kolem Česká spořitelna atletická extraliga.

Extraliga mužů i žen se uskuteční ve třech kolech jako osmiutkání, z nichž první proběhne právě tento víkend, druhé kolo bude 5. června v Praze a třetí 7. srpna také v hlavním městě. Soutěž vyvrcholí v září mistrovstvím České republiky družstev, rozděleným na skupinu soutěžící o 1. – 6. místo a skupinu soutěžící o 7. – 14. místo.

V letošní extralize se utkají z mužských družstev Dukla Praha s ASK Slavií Praha, USK Praha, AC Tepem Kladno, SSK Vítkovicemi, AC Turnovem, PSK Olympem Praha a VSK Univerzitou Brno. V ženské části extraligy nastoupí družstva: USK Praha, ACP Junior Brno, PSK Olymp Praha, SSK Vítkovice, A. C. Sparta Praha, LIAZ Jablonec nad Nisou, ASK Slavia Praha a Sokol Kolín. Tituly budou letos obhajovat atleti Dukly Praha a ženy USK Praha.


Boje o první body začnou na kladenském stadionu v sobotu v 11:30 hodin. Kladenští diváci se mohou těšit na řadu českých atletických hvězd, pro mnohé z nichž bude účast na extralize znamenat první start v letošní letní sezoně.

Za Duklu Praha nastoupí oba nejlepší čeští vícebojaři – Roman Šebrle i Tomáš Dvořák. Světový rekordman Roman Šebrle nastoupí na 110 metrů překážek a v dálce. V dálce k Šebrlemu přibude také Petr Lampart. Trojnásobný mistr světa Tomáš Dvořák si zkusí 110 metrů překážek, skok o tyči a vrh koulí. V tyčkařském sektoru se objeví český rekordman a stříbrný medailista z halového mistrovství světa v Budapešti Adam Ptáček. Startovat bude také Miroslav Guzdek v oštěpu. Ve výšce bude chybět Tomáš Janků, který odcestoval na mítink do brazilského Belému, I. kolo extraligy si ale nenechá ujít bronzový z halového mistrovství světa v Budapešti Jaroslav Bába. Zajímavé budou i mužské běžecké disciplíny – na 200 a 400 metrů se představí Jiří Mužík, těšit se můžeme i na Jiřího Vojtíka na 100, 200 a 4x100 metrů. Z USK budou startovat Roman Oravec a Antonín Žalský, z Dukly se z běžců ukáže ještě Karel Bláha, Štěpán Tesařík, Radek Zachoval, ale i překážkáři Stanislav Sajdok a Petr Svoboda. Za Duklu naopak nenastoupí Michal Šneberger, který má posunutou přípravu a poprvé se ukáže až příští týden na Poháru mistrů evropských zemí v Moskvě.

I ženská účast na 1. kole Česká spořitelna extraligy slibuje kvalitu. Poprvé po dlouhé době se vrací Nikola Brejchová, spolu s ní v oštěpu nastoupí i Jarmila Klimešová z Olympu Praha. První letní závod čeká také Ivu Strakovou ve výšce, soupeřkou jí bude Zuzana Hlavoňová a Barbora Laláková z USK Praha. Do tyčkařského sektoru zamíří i účastnice HMS z Budapešti Kateřina Baďurová. Na startu se objeví, také po delší pauze, mistryně světa Ludmila Formanová, v trojskoku se můžeme těšit na Šárku Kašpárkovou, letošní premiéru bude mít i Lucie Vrbenská z Olympu Praha v kladivu, naopak budou chybět diskaři Věra Pospíšilová a Libor Malina. Na běžeckém oválu můžeme v sobotu potkat také Hanku Benešovou, Alenu Rücklovou či Andreu Šuldesovou z USK. V ženském dálkařském sektoru uvidíme Denisu Ščerbovou i Lucii Komrskovou.

Časový pořad a propozice najdete v Kalendáři.

 

Karolína Farská

Vytisknout