V sobotu hostí podorlicko boje o republikové tituly

středa 23. listopadu 2011
První tituly roku 2008 pro všechny kategorie pod otevřeným nebem budou patřit přespolním běžcům. V sobotu 5. dubna se o nich rozhodne v třítisícovém městečku Jablonné nad Orlicí. Závody začnou v 11 hodin.

Mistrovství České republiky v přespolním běhu udělí tituly ve všech oficiálních kategoriích: žactvo (i mladší), dorost, junioři a juniorky, dospělí (také do 22 let), muži mají navíc kratší „mílařskou“ trať. Rozdáno tak bude třináct sad medailí, o které se poperou zhruba čtyři stovky startujících. Čeká je travnatý dvoukilometrový okruh v lyžařském areálu Malák, s mírným táhlým převýšením, kus trati absolvují běžci lesem,“ informuje technický delegát mistrovství Jindřich Linhart.

Obhajoba vytrvaleckého titulu čeká Milana Kocourka, který vzhledem ke svému věku ovládl i kategorii do 22 let, patřit do ní bude i letos. Kocourek si jistě bude chtít zopakovat start ME v krosu, kde loni skončil 39., nominace vede pouze přes český šampionát. Hlavními konkurenty mu budou běžci AK Kroměříž v čele s Róbertem Štefkem. Mezi mílaři byl před rokem ve Frýdku-Místku nejúspěšnější Zdeněk Medlík, letos ovšem dává přednost desetikilometrové trati. V ženské kategorii si pro titul doběhla Lenka Všetečková, první ze závodnic ve věku 20-22 let byla Monika Preibischová. Všetečkové se letos bude snažit znepříjemnit cestu k titulu (a další nominaci na ME) třeba právě Preibischová, která již nemůže obhajovat titul mezi 22letými.

Nejčastěji se přespolní běžci sjeli do Prahy, Nového Města nad Metují a Bruntálu, kde se republikový šampionát konal čtyřikrát. O jedno pořadatelství méně mají na svém kontě Pardubice. Letos se MČR znovu koná na východu Čech, poprvé v Jablonném nad Orlicí, kde jej společnými silami organizují místní TJ a Jiskra Ústí nad Orlicí.

Nejvíce titulů má na svém kontě takřka legendární Vlastimil Zwiefelhofer, který se ve zvlněném terénu prosadil sedmkrát. Stejně úspěšná byla mezi ženami Božena Vykydalová-Sudická. Dosud aktivní běžci, kteří by je teoreticky mohli na nejvyšších postech vystřídat, mají výrazný odstup. Pavel Faschingbauer vyhrál zatím čtyřikrát, Petra Kamínková s Janou Klimešovou třikrát (stejný počet titulů má i Jana Biolková, která by údajně měla po pauze zase závodit). Ani jeden z nich však mezi přihlášenými na MČR nefiguruje.

V počtu medailí bez ohledu na kov jsou na špici mezi muži opět Zwiefelhohofer, dále pak Zdeněk Mezulianik a Michael Nejedlý, kteří mají shodně osm medailí. Mezi ženami si devětkrát na stupně vítězů vystoupila Jarmila Urbanová. Petra Kamínková s Janou Klimešovou si tentýž pocit zažily šestkrát, stejně jako Pavel Faschingbauer. Zajímavostí je, že excelentní běžec minulosti Jan Pešava, který bude v Jablonném ředitelem závodů, byl vyhlašován třikrát.