přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. listopadu 2010, 10:42

V sobotu bude znám „Atlet roku“

Vyhlášení ankety „Atlet roku 2010“ se uskuteční tuto sobotu 6. listopadu při slavnostním galavečeru v pražském hotelu Ambassador–Zlatá husa.

V přímém přenosu ČT1 od 21:40 hodin se veřejnost dozví pořadí desítky nejlepších atletů, ale také juniora, objev a trenéra roku. Nejen proto se bude na co dívat.

Do hlasování prestižní ankety zasáhlo 132 atletických odborníků z řad funkcionářů, trenérů a novinářů. Galavečerem české atletiky, který přenáší živě hlavní program České televize, provedou diváky i přítomné v sále stejně jako předešlé tři roky moderátoři Aleš Háma a Monika Absolonová. Už se stalo tradicí, že do vystoupení na pódiu budou zapojeni vedle zpěváků i samotní atleti. Z profesionálů k náladě večera tentokrát přispějí například Hana Zagorová, Miro Žbirka či kapela Toxique.

Atlet roku je jedna z mála prestižních anket, jejíhož vyhlašování se každoročně zúčastňují všichni vyhlašovaní. I letos si pro svá ocenění přijdou všichni atleti osobně.

Organizátoři večera pro atlety opět připravili příjezd luxusními prodlouženými limuzínami Lincoln. Této výsady nevyužije Barbora Špotáková vzhledem k tomu, že bydlí takřka „za rohem“. Všichni obdrží při dekorování zlatou cihličku – první tři o váze jedné unce (tj. 31,104 gramů), ostatní, včetně trenéra, objevu a juniora pak 20gramovou.

Zde je elitní desítka českých atletů pro rok 2010 (v abecedním pořadí): výškař Jaroslav Bába, oštěpař Petr Frydrych, překážkářka Zuzana Hejnová, běžec na střední tratě Jakub Holuša, sedmibojařka Eliška Klučinová, půlkařka Lenka Masná, tyčkařka Jiřina Ptáčníková, čtvrtkařka Denisa Rosolová, překážkář Petr Svoboda, oštěpařka Barbora Špotáková.

Poprvé se u nás nejlepší atlet vyhlašoval v roce 1962. Vůbec nejvyšší počet titulů v anketě mají na svém kontě Helena Fibingerová a Jan Železný, kteří zvítězili sedmkrát. Po šesti prvenstvích získali Ludvík Daněk, Imrich Bugár a Jarmila Kratochvílová. Rekordmanem v počtu titulů v anketě Atlet roku samostatné České republiky je Jan Železný se šesti úspěchy.

Celkem čtyřikrát v anketě kralovali trenéři Zdeněk Váňa, jehož někdejší svěřenec Tomáš Dvořák se může pochlubit dvěma tituly nejlepšího atleta a jednou byl oceněn v juniorské kategorii, a Rudolf Černý, do letošní sezony kouč Barbory Špotákové. Ta se do čela poprvé vyšvihla před třemi lety, celkem už má tedy na kontě tři vítězství v řadě. V letech 2002-6, tedy celkem pětkrát v řadě anketě vládl světový rekordman, olympijský vítěz a mistr světa i Evropy v desetiboji Roman Šebrle. V letech 2002, 2003 a 2005 patřilo prvenství v kategorii Trenér roku také Šebrleho trenérovi Daliboru Kupkovi.

Karolína Farská

Vytisknout