přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. listopadu 2009, 10:59

V sobotu bude znám „Atlet roku“

Vyhlášení ankety „Atlet roku 2009“ se uskuteční tuto sobotu 7. listopadu při slavnostním galavečeru v pražském hotelu Ambassador – Zlatá husa.

V přímém přenosu ČT1 od 21:35 h se veřejnost dozví pořadí desítky nejlepších atletů, ale také juniora, objev a trenéra roku. Nejen proto se bude na co dívat.

Do hlasování prestižní ankety zasáhlo 128 atletických odborníků z řad funkcionářů, trenérů a novinářů. Galavečerem české atletiky, který přenáší živě hlavní program České televize, provedou diváky i přítomné v sále stejně jako předešlé dva roky moderátoři Aleš Háma a Monika Absolonová. Už se stalo tradicí, že do vystoupení na pódiu budou zapojeni vedle zpěváků i samotní atleti. „Diváci uvidí některé atlety v ne příliš obvyklých situacích,“ slibuje režisér pořadu Petr Soukup. Z profesionálů k náladě večera tentokrát přispějí Miro Žbirka, Magdalena Šalamounová nebo Petr Bende. A který z atletů se přidá? To bude jasné až v přímém přenosu, každopádně v hotelu Ambassador budou přítomní všichni vyhlašovaní, aby si převzali ocenění osobně.

Organizátoři večera pro vyhlašované atlety opět připravili příjezd luxusními prodlouženými limuzínami Lincoln. Z desítky oceněných této výsady nevyužije jen Barbora Špotáková vzhledem k tomu, že bydlí takřka „za rohem“. Všichni obdrží při dekorování zlatou cihličku – první tři o váze jedné unce (tj. 31,104 gramů), ostatní, včetně trenéra, objevu a juniora pak 20gramovou.

Zde je elitní desítka českých atletů pro rok 2009 (v abecedním pořadí): výškař Jaroslav Bába (pátý na MS, druhý na světovém finále), oštěpařský český rekordman do 22 let Petr Frydrych (desátý na MS, stříbrný na ME22), česká rekordmanka na 400 m př. – překážkářka Zuzana Hejnová (jedenáctá z MS), běžec na střední tratě Jakub Holuša (bronzový na ME22), tyčkařka Jiřina Ptáčníková (vítězka univerziády, účastnice MS),  chodkyně Zuzana Schindlerová (stříbrná z ME22, účastnice MS), český rekordman na 110 m př., překážkář Petr Svoboda (bronzový na HME, šestý na MS, čtvrtý na světovém finále), vícebojař Roman Šebrle (bronzový na HME, jedenáctý na MS), česká rekordmanka na 100 m př., překážkářka Lucie Škrobáková (stříbrná na HME, dvanáctá na MS) a oštěpařská rekordmanka Barbora Špotáková (stříbrná na MS i světovém finále).

Poprvé se u nás nejlepší atlet vyhlašoval v roce 1962. Vůbec nejvyšší počet titulů v anketě mají na svém kontě Helena Fibingerová a Jan Železný, kteří zvítězili sedmkrát. Po šesti prvenstvích získali Ludvík Daněk, Imrich Bugár a Jarmila Kratochvílová. Rekordmanem v počtu titulů v anketě Atlet roku samostatné České republiky je Jan Železný se šesti úspěchy. V letech 2002-6, tedy celkem pětkrát v řadě, anketě neohroženě vládl světový rekordman a majitel všech dostupných atletických titulů Roman Šebrle. Jeho tehdejší trenér Zdeněk Váňa je se čtyřmi vítězstvími nejúspěšnější v této kategorii. Aktuálně vládne tandem Barbora Špotáková-Rudolf Černý, který opanoval poslední dva ročníky. Kouč světové rekordmanky má na kontě ještě jeden triumf navrch a letos může dotáhnout kolegu Váňu.

Michal Procházka

Vytisknout