V Řecku se během slavilo maratonské jubileum

neděle 31. října 2010
Závod z Marathonu do Atén se letos kvůli 2500.výročí památné bitvy a legendárního běhu posla Feidipida těšil nebývalého zájmu. V čase 2:12:40 jej vyhrál Keňan Bett. Ve Frankfurtu byla pokořena hranice 2:05 hod.

28. ročník aténského maratonu byl, stejně jako drtivá většina velkých městských běhů, v režii keňských borců, kteří také obsadili kompletní stupně vítězů. Nejlepší závěr měl letos 26letý Raymond Bett, ani jeho výkon 2:12:40 však o téměř dvě minuty nestačil na rekord trati, který tu od aténské olympiády 2004 drží Ital Stefano Baldini.

Na druhém místě dnes doběhl se ztrátou více než půldruhé minuty na vítěze nikým neatakovaný Jonathan Kipkorir, větší boj se rozvinul o třetí příčku, jíž nakonec pro sebe získal Edwin Kimutai. 28letý Polák Henryk Szost byl o 7 vteřin pomalejší a nezúročil tak závěrečné zrychlení, v němž v průběhu 12 km dokázal na vedoucí skupinu stáhnout 4 minuty.

Závodu se zúčastnil i letošní mistr ČR Petr Pechek, jenž nejprve v neoficiálních výsledcích figuroval na 41. místě s časem 2:30:38, později byl jeho výkon upraven na 2:28:55, což jej posunulo na 36. pozici. O šest příček za ním dorazila do cíle i nejlepší z žen, Litevka Rasa Drazdaukaiteová (2:31:06). Druhá byla s téměř tříminutovým odstupem Ruska Olga Gloková, pro třetí místo si doběhla Ukrajinka Světlana Stanková.

Aténský maraton sice nepatří mezi ty nejprestižnější ani nejrychlejší, přesto se na něj letos sjelo třikrát více účastníků, než bylo v posledních letech obvyklé. Dohromady jich startovalo 12500. Měli k tomu pádný důvod. Letos totiž uplynulo dva a půl tisíce let od legendárního výkonu posla Feidipida, který se vydal v roce 490 př. n. l. zvěstovat do řecké metropole vítězství jejich vojsk nad převahou Peršanů a po vyřízení poselství vyčerpáním zemřel. Novodobá historie si vzala z příběhu inspiraci a zrodila se asi nejslavnější  a nejobdivovanější běžecká trať na světě.

Frankfurt
Podstatně rychleji než z Marathonu do Atén běželi atleti ulicemi německého Frankfurtu, který se stal po Berlínu, Dubaji a Rotterdamu teprve čtvrtým městem na světě s traťovým rekordem pod 2:05 hod. Vděčí za to vítěznému Keňanu Wilsonu Kipsongovi, který se díky razantnímu zlepšení osobního maxima na 2:04:57 vyšvihl na osmé místo historických tabulek, 58 sekund za světový rekord Haile Gebrselassieho. Letos byli svižnější pouze první dva z rotterdamského maratonu - Patrick Makau a Geoffrey Kiprono.

Jako druhý dokončil závod Tadesse Tola z Etiopie, který na vítěze ztratil něco přes půldruhé minuty. Třetí doběhl další Keňan Elias Chelimo. Nejlepším Čechem byl na 48. místě Tomáš Ondráček, jenž dospěl do cíle v čase 2:27:57.

Také v ženské kategorii se zlepšoval traťový rekord. Postarala se o to Keňanka Caroline Kilelová výkonem 2:23:25. O 19 vteřin později doběhla Etiopanka Dire Tuneová, dalších 23 vteřin zpět byla krajanka vítězky Agnes Kipropová.