V předprogramu tretry zářil Frydrych, SR na 20000 m nepadl

středa 17. června 2009
Oštěpař Petr Frydrych se dostal do skupiny závodníků se splněným limitem na MS a má blíže Berlínu než jeho kolega Vítězslav Veselý. Světový rekord na 20000 m utekl Tuneové o devět vteřin.

Světová rekordmanka v hodinovce Dire Tuneová z Etiopie marně útočila na trati 20000 m na rekord Keňanky Tegly Loroupeové z roku 2000. Zejména kvůli chvilkové drobné krizi uprostřed trati nasbírala na rekord ztrátu necelých devět vteřin. V cíli byla za 1:05:35.
Také v hodinovce zaostala za svým loňským výkonem o 215 metrů. Změřili jí 18302 m. "Se závody jsem spokojená, i publikum mě výborně podporovalo. Myslím si však, že mé vodičky nebyly dostatečně dobré. Bylo to pomalé a pro mě bylo velice těžké běžet tak dlouho sama. Ke konci jsem se cítila už velmi unavená. Dokonce jsem si ani neuvědomila, že jsem v posledním kole a běžela dále. Stále však věřím, že jsem schopná rekord brzy zaběhnout," říkala Tuneová po doběhu.

Český oštěpař Petr Frydrych předvedl výtečné zlepšení svého osobního maxima na 80,57 m a dostal se do seznamu atletů s B limitem pro světový šampionát. K MS má přitom blíže než jeho kolega ze skupiny Jana Železného Vítězslav Veselý, který zatím předvedl 80.35 m. Aby mohli jet do Berlína oba, musel by se alespoň jeden z nich zlepšit za hranici 81 metrů, což je hodnota A limitu. V závodu zvítězil Němec Mark Frank s 83.51 m.

Skvělou půlku viděli ostravští diváci už v předprogramu, v němž se v běhu B dostali hned čtyři borci pod 1:46. Vyhrál Jihoafričan Samson Ngoepe za 1:45.17. Nejlepším z Čechů byl na 9. místě Richard Svoboda v čase 1:49.18. Za ním si Martin Čapek vylepšil OR o plných devět desetin na 1:49.31.

Dívčí štafety se marně pokoušely o splnění limitu pro evropské šampionáty. Kvartetu závodnic do 22 let ve složení Táborská, Sajdoková, Polonyiová a Čechová chybělo 42 setin, juniorkám Procházkové, Schmidové, Urbánkové a Slaninové 74 setin.

Jako první v cíli stovky, složené ze závodníků různých veteránských kategorií, byl stále aktivní sprinter Roman Gomola, který finišoval v čase 11.18. Olympijský vítěz z Barcelony Robert Změlík doběhl v rámci své přípravy na budoucí desetiboj, v němž bude chtít vyhrát sázku s Romanem Šebrlem, zaběhl čas 11.85.  Po přepočtu koeficientů vyhrál Jiří Urban v upraveném čase 10.91.