přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. září 2009, 18:54

V předběžné startovce světového finále Špotáková a Bába

Dvojice českých atletů startuje v Soluni o tomto víkendu při vyvrcholení mítinkové atletické sezony. Diváci by v druhém největším městě Řecka měli vidět 15 mistrů a 13 mistryň světa z Berlína.

Mezinárodní atletická asociace (IAAF) dnes zveřejnila předběžnou startovní listinu pro sedmé Světové atletické finále, které po třech ročnících v Monaku i Stuttgartu hostí řecká Soluň. Podle očekávání jsou na ní dvě česká jména a je málo pravděpodobné, že by nějaké přibylo.

Stříbrná oštěpařka z MS Barbora Špotáková bude mít proti sobě všechny hlavní soupeřky, neboť ve startovce nechybí kompletní elitní pětice z Berlína – Němky Neriusová a Obergföllová, Ruska Abakumovová a Rumunka Stoianová. Proti pátém výškaři finále MS Jaroslavu Bábovi stojí jen zdánlivě slabší konkurence, když z dvanáctky ze světového šampionátu nechybí jen zlatý Rus Rybakov a jeho krajan Uchov (v Německu desátý). Krom dvou skokanů mají všichni letos skočeno přes 230 cm.

Celková úroveň by i přes závěr sezony měla přinést kvalitní výkony. Zárukou je skutečnost, že v každé disciplíně nastoupí alespoň jeden medailista MS a hned ve 14 z nich kompletní trojice ze stupňů vítězů. A také počet samotných mistrů světa je vysoký, uvidíme jich 28 v 36 disciplínách. Poněkud kuriozní je výpadek kladivářské šampionky i novopečené světové rekordmanky v kladivu Wlodarczykové, která se zranila při oslavě svého životního hodu.

Mistři světa na světovém finále:
Muži (v závorce disciplína, v níž startují) – Bolt (200 m), Merritt (400 m), Mulaudzi (800 m), Kamel (1500 m), Bekele (5000 a 3000 m), Kemboi (3000 SC), Brathwaite (110 m př.), Clement (400 m př.), Rybakov (výška), Phillips (dálka), Idowu (trojskok), Cantwell (koule), Harting (disk), Kozmus (kladivo), Thorkildsen (oštěp).
Ženy – Fraserová (100 m), Felixová (200 m), Richardsová (400 m), Džamálová (1500 m), Cheruiyotová (5000 a 3000 m), Foster-Hyltonová (100 m př.), Walkerová (400 m př.), Vlašičová (výška), Rogowská (tyč), Reeseová (dálka), Viliová (koule), Samuelsová (disk), Neriusová (oštěp).

Předběžné startovky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout