přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. července 2003, 19:41

V pořadí deváté mistrovství světa je za dveřmi

Celý atletický svět už netrpělivě vyhlíží vrcholnou událost této sezony – 9. mistrovství světa v Paříži.

Už posedmé světový šampionát hostí evropský kontinent. Pořadatelství tohoto atletického svátku se zatím zhostily Helsinky, Řím, Stuttgart, Göteborg, Atény, Sevilla, z mimoevropských měst potom Tokio a Edmonton. Premiérové mistrovství světa se uskutečnilo ve finských Helsinkách přesně před dvaceti lety. Hned úvodní šampionát byl pro českou atletiku, tehdy vystupující pod hlavičkou ČSSR, zatím jasně nejúspěšnějším. O celkem čtyři zlaté medaile se postarali koulařka Helena Fibingerová, diskař Imrich Bugár a Jarmila Kratochvílová v bězích na 400 a 800 m.

Foto: F. Macák


Legendární běžkyně získala navíc stříbro se štafetou 4x400 m. Československou hegemonii na čtvrtce podtrhla Taťána Kocembová, která skončila druhá. Stejného umístění dosáhl v závodě na 20 km chůze Jozef Pribilinec. Bronzovými medailemi do bohaté československé sbírky v Helsinkách přispěli diskař Gejza Valent a koulař Remigius Machura. Družstvo ČSSR se po skončení prvního mistrovství světa mohlo pochlubit nevídanou bilancí 4 zlatých, 3 stříbrných a 2 bronzových medailí.

Zlatou medaili na světovém šampionátu v českém či československém dresu dokázali kromě zmíněné trojice z Helsinek vybojovat ještě další čtyři borci. Šárka Kašpárková nenašla přemožitelku v památném závodě trojskokanek v Aténách 1997, o dva roky později v Seville si drtivým finišem na osmistovce pro zlato doběhla Ludmila Formanová. Desetibojař Tomáš Dvořák a oštěpař Jan Železný se z titulu mistra světa těšili dokonce už třikrát. Železný svůj medailový účet, který vedle tří zlatých z let 1993, 1995 a 2001 zahrnuje také dvě bronzové medaile, načal už jako devatenáctiletý v roce 1987. Na světovém šampionátu v Římě obsadil třetí pozici. Dvořák dominoval na mistrovství světa třikrát v řadě za sebou, a to v letech 1997, 1999 a 2001.

Výkonnostní limity pro účast na letošním MS bylo možné plnit už od 1. ledna 2002. Všichni závodníci kromě maratonců a chodců na 50 km však svůj případný nominační výkon z loňského roku musí v této sezoně potvrdit alespoň dosažením B-limitu. Nominace České republiky se uzavírá v neděli 10. srpna. Světový šampionát v Paříži se uskuteční ve dnech 23.–31. srpna 2003, takže do jeho zahájení zbývá pouhých 24 dní. 

Medailová bilance ČR (1983–1987 ČSSR a 1991 ČSFR) na MS:
8 světových šampionátů

CELKEM
12 zlatých
  4 stříbrné
  4 bronzové

MUŽI 
  7 zlatých
  2 stříbrné
  4 bronzové

ŽENY
  5 zlatých
  2 stříbrné
  0 bronzových

Světovému šampionátu 2003 se podrobněji věnuje rubrika ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout

Související články