přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

V Plzni se v sobotu utkají atleti čtyř zemí

Mezistátní čtyřutkání mužů a žen do 22 let ČR – Francie - Maďarsko – Španělsko se uskuteční na Městském stadionu ve Štruncových sadech v Plzni v sobotu 29. července odpoledne.

Pořadatel – atletický klub Škoda Plzeň – na dnešní tiskové konferenci za účasti nejvyšších představitelů české atletiky informoval o podrobnostech sobotní akce, která bude nejvýznamnějším atletickým podnikem v kraji v roce 2006.

„Plzeň je od roku 2000 každé dva roky pořadatelem důležitého podniku a vždy se u nás atletice dařilo,“ připomněl ředitel závodu Bohumil Rodek organizačně i divácky úspěšná mistrovství republiky dospělých v olympijských letech a juniorský šampionát z roku 2002, které rovněž pořádal plzeňský atletický klub.

Také ředitel Českého atletického svazu František Fojt zdůraznil, že šampionáty v roce 2000 a 2004 v Plzni patřily k pořadatelsky nejúspěšnějším, a proto se svaz rozhodl přidělit konání akce právě sem. „Svoji roli hrálo i zázemí areálu, perfektně vybavený plzeňský stadion a snadná dosažitelnost z Prahy,“ dodal František Fojt. Regionální a sportovní novináře pak seznámil se strukturou mezistátních utkání v nižších věkových kategoriích. „Přikládáme kategorii do 22 let veliký význam, řada takto mladých závodníků už má splněný limit na evropský šampionát dospělých, a tak předpokládám, že úroveň čtyřutkání bude velice vysoká.“

Šéftrenér ČAS Václav Fišer potvrdil, že lze očekávat velmi hodnotné výkony a zdůraznil, že družstva soupeřů startují v Superlize dospělých a řada do Plzně nominovaných závodníků už má z této soutěže zkušenosti.  „Česká nominace se dělala systémem amerických kvalifikací, v každé disciplině startují první dva z mistrovství ČR této věkové kategorie. Podle mě má náš výběr sílu na to, aby za favorizovanou Francií obsadil druhé místo před Španělskem a Maďarskem. V českém dresu se představí celá řada reprezentantů dospělých, například Remigius Machura v kouli, Zuzana Hejnová na čtvrtce, Denisa Ščerbová v dálce, Jiřina Ptáčníková v tyči, Lenka Ledvinová v kladivu, Vladislav Tuláček v kouli a disku, Jan Schiller na 200 metrů a další,“ vyjmenoval Fišer největší hvězdy českého výběru, vesměs závodníky, kteří už mají splněné limity na mistrovství Evropy.

Ředitel závodu Bohumil Rodek upozornil na snahu pořadatelů přilákat na stadion opět diváky, kteří by měli být odměněni hodnotnými výkony. „V sobotu se bude přímo na organizaci podílet na sedmdesát osob a čtyři desítky rozhodčích. Do soboty je ale daleko, před námi je hodně práce. Momentálně dolaďujeme program jednotlivých výprav, které neustále mění termíny příjezdu,“ naznačil ředitel závodu své současné starosti.

Plzeňská vytrvalkyně Lenka Ptáčková na závěr řekla, že se na svoji trať na domácím stadionu moc těší. „Bude to závod bez nervů, na tribuně bude mnoho známých a příbuzných. Doufám, že tentokrát neskočím do vodního příkopu po hlavě a dokážu sama sobě, že na limit ne mistrovství Evropy mám,“ zavzpomínala Lenka na svůj karambol při M ČR, který ji možná připravil o účast na ME.

Mezistátní čtyřutkání mužů a žen do 22 let v atletice Česká republika – Francie – Maďarsko – Španělsko začíná na stadionu ve Štruncových sadech v Plzni v sobotu 29. července ve 12.20 (předsunuté discipliny v 10.50 hod.). Na programu nejsou rozběhy ani kvalifikace, takže nabité finálové odpoledne vyvrcholí štafetami před 18. hodinou.

                                                                                        Zdeněk Hůrka