přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. března 2009, 19:26

V pátek jde do boje devítka Čechů

První den evropského šampionátu v hale se představí více než polovina české atletické reprezentace. Jaké mají sportovci ambice?

První den halového mistrovství Evropy čeká start hned devítka ze čtrnáctičlenné české výpravy. Dopoledne se představí vícebojařka Denisa Rosolová, překážkáři Lucie Škrobáková a Petr Svoboda, těsně před polednem pak čeká rozběh na 400 metrů Petra Szeteie. V odpoledním programu uvidíme v tyčkařské kvalifikaci Jiřinu Ptáčníkovou, v půl páté pak v rozběhu na 800 metrů Danu Šatrovou. Kvalifikace výškařů s Jaroslavem Bábou proběhne v 15:40 hodin. Z českých reprezentantek se zítra představí také běžkyně Marcela Lustigová a trojskokanka Martina Šestáková.

 

Hned v půl desáté ráno zahájí 60 metry překážek svou pouť pětibojem Denisa Rosolová. „Půjdu do toho s čistou hlavou a uvidím, co to udělá,“ prozradila novinářům svěřenkyně Aleše Dudy, které by udělalo radost, kdyby v některé z disciplín padl osobák. „Pak bych byla taky ráda, kdybych byla do osmičky a jinak -  osobák mám ve víceboji úplně někde jinde, než letošní výkon, takže doufám, že se k němu co nejvíce přiblížím. Ale fakt nevím, s „Evropou“ jsem už nepočítala,“ narážela Rosolová na fakt, že na turínském šampionátu se viděla spíše na startu dálky, nikoliv v pětiboji. „Už jsem se chystala na dovolenou, když mi trenér zavolal, že mě vzali…“.

 


 


Denisa Rosolová čeká v uslzenému Turínu na shuttle, foto k článku: K. Farská


 

 

Brzké vstávání a dlouhý den čeká zítra také překážkáře Lucii Škrobákovou a Petra Svobodu. „Na finále pomýšlím určitě… A kdyby padlo těch 8 vteřin, byla bych moc spokojená, prioritní ale budou postupy, ne časy…,“ uvedla svěřenkyně Jany Jílkové. Mezi rozběhem a semifinále čeká oba překážkáře delší pauza, kterou zřejmě stráví v hotelu krátkým spánkem. „Nějakých dvacet minut odpočinku by určitě pomohlo, zvláště, když budem tak brzy vstávat,“ doplnila Škrobáková. „Po semifinále už plánuju zůstat v hale,“ notoval Škrobákové Svoboda. Každý z nich má své rituály. Lucie si ještě večer před závodem dá malou skleničku vína. „Na uvolnění je to dobré“. Svoboda pro změnu ráno nesnídá. „Možná si dám jablko nebo nějakou tyčinku, víc do sebe ale cpát nebudu. Nesnídám v Praze, nebudu ani tady, bylo by mi pak špatně,“ uvedla česká medailová naděje.

 


Jaroslav Bába v lobby hotelu

 

Náročná kvalifikace čeká výškaře Jaroslava Bábu.Bude to zdlouhavé. Člověk se bude muset stále udržovat, aby nevychladl. Po kvalifikaci jsem unavenější, to finále, to už je taková pohoda,“ svěřil se s úsměvem. „Plánuju tak těch 7-8 skoků v kvalifikaci. Než se to vytříbí, tak bude asi delší pauza mezi pokusama, ale to se nedá nic dělat.“ Podle Báby dělá velké procento výkonu psychika. „Snažím se koncentrovat a ostatní soupeře moc nesledovat. Ale moc mi to nejde, ty oči mě tam pořád utíkaj, takže nakonec to stejně celé pozoruju,“ vysvětlil. Postupová kvalifikační výška byla stanovena na 230 centimetrů či osm nejlepších. „Možná by mohlo stačit i 227 na první pokus, ale uvidíme zítra….“ Ještě před odletem do Turína změnil účes, dlouhé kučeravé vlasy „šly dolů“. „Byla to náhoda, byl jsem u své sestry, manželky Honzy Janků a přišla k nim zrovna kadeřnice. Ostříhala mého synovce Honzíka, velkého Honzu a já jsem byl jen třetí v řadě..,“ smál se Bába.

Více k tabulkovému postavení českých závodníků a o jejich soupeřích naleznete zde.

Karolína Farská

Vytisknout