přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. dubna 2010, 12:58

V Ostravě zrekonstruují před ME stadion i koleje

Za méně než rok a půl, přesně za 460 dní, vypukne na vítkovickém stadionu kontinentální šampionát kategorie do 23 let. Po čtyřech letech od dorosteneckého MS se sem vrátí vrcholný vícedenní atletický podnik.

Z pohledu Evropy je to druhá nejvýznamnější událost roku po březnovém halovém mistrovství v Paříži. „Jsem přesvědčený, že se Ostravě podaří zopakovat tak kvalitní podnik jako před třemi lety. Tehdy se mládežnického světa „světa“ zúčastnili závodníci z takřka 150 zemí a ještě dnes jsou v atletickém světě patrné dozvuky této akce,“ připomněl ředitel ČAS František Fojt pořadatelský úspěch MS do 17 let v roce 2007. Přitom tehdejší šampionát byl právě co do počtu účastníků ještě mnohem náročnější.

To ale neznamená, že by organizační výbor složený ze zástupců Českého atletického svazu a města Ostrava neměl co na práci. Obnova, i když ne zcela komplexní, čeká Městský stadion ve Vítkovicích. „Už letos po skončení Zlaté tretry plánujeme rozsáhlou rekonstrukci. Sice nestihneme udělat boky stadionu, přesto by měl být napřesrok důstojným stánkem,“ věří náměstek primátora Ostravy Lubomír Pospíšil, který je spolu s ředitelem ČAS Fojtem členem výboru.

Palčivým problémem se stalo ubytování pro předpokládaný počet 1700 účastníků – atletů i doprovodu. „Pro tuto akci je zapotřebí standardu na úrovni tříhvězdičkového hotelu, což by bylo drahé a kapacitně těžko řešitelné. Vyřešíme to generální rekonstrukcí kolejí Vysoké školy báňské v Porubě, k čemuž mohou být využity i dotace v rámci Evropské unie, a atleti tak půjdou bydlet de facto do nového,“ přiblížil Pospíšil řešení, které organizační výbor v tomto týdnu představil.

„Podle posledních informací by rekonstrukce měla být zahájena v květnu. Pro náš šampionát by tak mělo být k dispozici celkem 800 míst na převážně dvoulůžkových přestavěných pokojích,“ uvedl ředitel výkonného výboru Oldřich Zvolánek. K vybavení pokojů bude patřit například i internetové připojení. S další značnou částí ubytování by měl pomoci také kongresový hotel Clarion, takže zbývá spíše jen menší množství chybějících kapacit.

Podle koordinátorky mistrovství Šárky Mokré bylo také třeba vyřešit transport. „Máme dohodu s ČSA a také s Dopravním podnikem Ostrava, které by se měly postarat o bezproblémovou dopravu,“ vysvětluje Mokrá a dodává i další důležitou informaci pro mediální prezentaci mistrovství Evropy. „Česká televize by měla z průběhu mistrovství pořídit zhruba 36 vysílacích hodin.“ To rozhodně není ze čtyřdenního šampionátu (14.-17. července) málo. Pokud jde o propagaci ME v médiích i pro veřejnost, již loni na podzim spustili organizátoři oficiální web www.ostrava2011.com. (Psali jsme zde.)

Šampionát ve svém výsledku dělají atleti a když je šampionát doma, tak především ti čeští. „Je to ještě daleko, abychom nyní mohli mluvit o jménech. My věříme, že česká reprezentace nezůstane stranou medailových umístění. Ve výběru momentálně máme 33 závodníků,“ říká Fojt k odhadu, který má aktuálně ČAS. Vzhledem k čtyřletému odstupu od dorosteneckého světového šampionátu zde v Ostravě je každopádně velmi pravděpodobné, že se na startu objeví řada účastníků tehdejšího početného týmu. A nejen medailisté Kateřina Cachová a Jaroslav Hedvičák, ale také třeba Martin Mazáč, Jakub Živec, Nikol Ogrodníková, Jana Slaninová, Pavel Maslák, Václav Zich a další.

„Tahle věková kategorie je opravdu hodně zajímavá. Na dráze jsou vidět už takřka hotoví atleti, kteří sice ještě nejsou „vyčabření“, ale při sledování jejich závodů se určitě nikdo nenudí,“ prohlásila Dana Zátopková ke kategorii, v níž sbírali své první vavříny Jelena Isinbajevová nebo Carolina Klüftová, ale také už několik aktuálních opor české reprezentace. „Organizátorům mistrovství přeji hodně štěstí, závodníkům pak krásné výkony a v ochozech co možná nejvíce diváků,“ vzkázala atletická legenda.

Michal Procházka

Vytisknout