přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. dubna 2004, 17:28

V Ostravě hvězdný souboj nad překážkami

Na letošním ročníku mítinku Zlatá tretra v závodě na 400 m překážek žen proti sobě nastoupí obhájkyně prvenství a světová rekordmanka.

Rumunská překážkářka Ionela Tirleová na vítkovickém stadionu v loňském roce zvítězila v čase 53.87, kterým vytvořila rekord mítinku. Tento výkon zařadil Tirleovou na pátou příčku světových tabulek uplynulé sezony, to Ruska Julia Pečonkinová byla v roce 2003 na této trati suverénně nejrychlejší, časem 52.34 z domácího šampionátu v Tule se dokonce postarala o překonání světového rekordu. Ruská závodnice loni předvedla dalších pět výkonů pod 54 vteřin. Na světovém šampionátu v Paříži vybojovala Pečonkinová bronzovou medaili, Tirleová skončila čtvrtá. Před třemi lety na MS v Edmontonu se Pečonkinová radovala ze stříbra. Zatímco Ruska vynechala tuto halovou sezonu, Tirleová startovala na halovém MS v Budapešti. V závodě na 400 metrů zůstala těsně pod medailovými stupni. 

Souboj dvou elitních světových překážkářek bude v úterý 8. června ve Vítkovicích patřit k ozdobám podniku kategorie Super Grand Prix, který se v žebříčku IAAF pro sezonu 2003 vyhoupl na pátou pozici i v konkurenci mítinků seriálu Golden League. Z domácí špičky v závodě na 400 m překážek na Zlaté tretře nastoupí mistryně světa do 17 let a bronzová z ME juniorů Zuzana Hejnová a čtvrtá z juniorského evropského šampionátu Zuzana Bergrová.

Ostravské publikum uvidí řadu dalších hvězd, tradičním účastníkem Zlaté tretry je trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný. Start v Moravskoslezské metropoli potvrdil také úřadující mistr světa ve steeplu Said Saif Šahín. Tyčkařka Jelena Isinbajevová se hodlá pokusit o překonání vlastního světového rekordu 4.82 m. Vytvořit rekord mítinku na 800 metrů žen Jolandy Čeplakové (1:57.76) je cílem pro Marii Mutolovou, desetinásobnou světovou šampionku. Jediný start před olympijskými hrami v Aténách na trati 10000 m absolvuje právě na Zlaté tretře Kenenisa Bekele. V závodě nazvaném Memoriál Emila Zátopka se jednadvacetiletý Etiopan představí coby mistr světa na dráze a šestinásobný světový šampion v krosu.

Tomáš Klement

Vytisknout

Související články