přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. prosince 2004, 20:34

V nominaci na Sportovce roku i dva atleti

Mezi desítkou nominovaných na Sportovce roku jsou i dvě atletické hvězdy. Favoritem ankety je vícebojař Roman Šebrle, dalším zástupcem atletů je výškař Bába.

Osmnáctého prosince se sportovní fanoušci dozví, kdo se stal Sportovcem roku 2004. Velkou naději na zisk tohoto titulu má po letošní skvělé sezoně vícebojař Roman Šebrle. Letos totiž do své sbírky medailí přidal tu nejcennější – zlatou z olympiády. Na své konto si tak v roce 2004 připsal titul olympijského vítěze, halového mistra světa z Budapešti a evropský rekord v halovém sedmiboji. Zároveň dokázal zvítězit v desetibojařské Grand Prix, vyhrál jak sedmiboj v Tallinu, tak desetiboj v Goetzisu a Talence. Stal se také již potřetí za sebou Atletem roku. Titul Sportovce roku svěřenci Dalibora Kupky ve sbírce zatím chybí - vloni skončil na čtvrtém místě a předtím dvakrát druhý. 

Druhým atletickým zástupcem v nominované desítce je teprve dvacetiletý výškař Jaroslav Bába. Svěřenec Aleše Dudy měl letos stejně jako v roce loňském skvělou sezonu. Vytvořil si osobní rekord v hale i venku, když překonal hranici 2.34 metru. Na halovém světovém šampionátu v Budapešti získal bronzovou medaili a pilně se připravoval na své první vystoupení na olympijských hrách. V Aténách celému světu předvedl, že závodit opravdu umí - vybojoval fantastickým výkonem 2.34 metru olympijský bronz. 

Organizátoři Sportovce roku již zveřejnili pořadí od jedenáctého místa. Osmnáctou příčku obsadila diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová, o dvacátou pozici se s hokejistou Hejdukem podělila Nikola Tomečková.

V anketě hlasují redaktoři z KSN ve dvou kolech. V prvním vybírají nominovanou desítku jednotlivců a trojici kolektivů a ve druhém kole určují pořadí z nominační nabídky. Sportovní hvězdu České televize zvolí ve svém hlasování fanoušci, dále se volí Junior roku a Klub sportovních novinářů ještě vyhlašuje Sportovní legendu, která získá Cenu Emila Zátopka.

Nominace dle abecedního pořádku:
Jednotlivci:
Jaroslav Bába (atletika, 3. místo na OH ve skoku vysokém)
Milan Baroš (fotbal, nejlepší střelec ME)
Libor Capalini (moderní pětiboj, 3. místo na OH)
Petr Čech (fotbal, s týmem ČR bronzový na ME)
Lenka Hyková (střelba, 2. místo na OH ve sportovní pistoli)
Jaromír Jágr (hokej, jeden z nejlepších hokejistů na světě)
Pavel Nedvěd (fotbal, kapitán bronzového týmu na ME)
Kateřina Neumannová (lyžování, vítězka 4 závodů SP)
Roman Šebrle (atletika, 1. místo na OH v desetiboji)
Lenka Šmídová (jachting, 2. místo na OH ve třídě Evropa)

Kolektivy:
fotbalisté ČR
hokejisté ČR
veslaři - párová čtyřka Jirka, Hanák, Karas, Kopřiva

Pořadí na dalších místech
Jednotlivci:
11. Kůrková (střelba) 407, 12. Štěpánek - Volf (vodní slalom) 235, 13. Novák (tenis) 219, 14. Welsch (basketbal) 188, 15. Kubina (hokej) 170, 16. Vodičková (basketbal) 156, 17. Hlaváčková (plavání) 116, 18. Pospíšilová-Cechlová (atletika) 64, 19. Berdych (tenis) 54, 20.-21. Brejchová (atletika) a Hejduk (hokej) 50, 22. Doktor (rychl. kanoistika) 44, 23. Padrnos (cyklistika) 34, 24. Záhrobská (lyžování) 28, 25.-26. Eliáš (hokej) a Housová (skiboby) 27.

Kolektivy:
4. basketbalistky ČR 89, 5. florbalisté ČR, 6. fotbalisté Baníku Ostrava 20, 7. nohejbalisté ČR (dvojice) 12, 8. hokejisté Zlína 11.

Karolína Farská

Vytisknout