přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. května 2011, 12:33

V neděli se roztočí kola reformované extraligy

Velká cena města Olomouce není jen dobrou příležitostí otestovat svoji formu na začátku sezony, závodníci zde mohou navíc získat první body do nového modelu nejvyšší soutěže družstev. Účast proto nahlásila řada reprezentantů.

Před rokem se atletický mítink v hanácké metropoli blýskl především oštěpařskými výkony nejvyšší světové kvality. A velká očekávání jsou s olomouckou Velkou cenou spojována i nyní, přestože dva z hlavních protagonistů loňského souboje – Vítězslav Veselý a  Petr Frydrych - budou kvůli startu na Diamantové lize chybět.

Mezi přihlášenými však jsou Jakub Vadlejch a Jarmila Klimešová, kteří zde před rokem předvedli své nejdelší hody v sezoně, jimiž se kvalifikovali na vrcholnou akci sezony. Dá se od nich něco takového čekat i letos? „Za sebe mohu říct, že se cítím perfektně, ale vždy před prvním závodem sezony panuje jistá nejistota. Chtěl bych samozřejmě hodit co nejdál, ale kolik to bude, si zatím netroufám odhadnout. Dosud jsme totiž pilovali především techniku, takže první představu o délce svých hodů získám až při nedělních závodech,“ říká Vadlejch, který vloni spolu s Barborou Špotákovou rozšířil řady tréninkové skupiny Jana Železného.

Reprezentanty najdeme i u dalších disciplín. Například do disku jsou přihlášeni Věra Cechlová a Jan Marcell, který už se v sezoně blýskl 66metrovým hodem, v dálce bychom měli vidět Štěpána Wagnera, v kouli Antonína Žalského ad. Pro všechny pak platí, že je mítink dobrou příležitostí dostat se do nominace pro mistrovství světa, nebo do ní alespoň výrazně nakročit.


Extraligové závody budou mít jednotnou grafiku.

Olomoucký mítink také otvírá Českou spořitelna extraligu, která letos zkouší nový formát. Ze tří přímých utkání nejlepších družstev zůstalo jediné, další body do soutěže bude možné sbírat na seniorském mistrovství republiky, které se letos uskuteční začátkem července v Brně, a na vybraných mítincích. „Dosavadní model extraligy platil s minimálními obměnami přes 40 let, a to i přesto, že se za tu dobu výrazně změnil společenský kontext. Pokusíme se novým modelem atletickou extraligu zatraktivnit,“ řekl vedoucí oddělení soutěží ćeského atletického svazu Václav Fišer

Jak tedy bude nový model vypadat?
Dřívější extralize se bude podobat pouze první kolo, kde se stejně jako v minulosti utkají zástupci jednotlivých klubů v přímém souboji a v plném rozsahu disciplín. V nich však již nepůjde tolik o pořadí, rozhodujícím kritériem bude hodnota nejlepších výkonů optikou tzv. maďarských tabulek. Do skóre týmu se započítá nejlepších 30 mužských výkonů, u žen pak 25. V každém družstvu může být maximálně 24 závodníků (závodnic), povoleno je šest hostujících, z nichž maximálně dva mohou být cizinci. Každý ze závodníků smí absolvovat maximálně dva individuální starty.  
 
Další dvě extraligová kola budou již jen „virtuální“. Za jedno z nich bude považováno mistrovství republiky mužů a žen na dráze, z něhož se do extraligového bodování bude družstvům započítávat nejlepších 15 výkonů u mužů a 12 u žen. I zde bude možno započítávat výkony hostujících závodníků, budou-li uvedeni na soupisce, cizinci však již hodnoceni nebudou. 

Účet tzv. třetího kola vznikne z výkonů, kterých dosáhnou závodníci na šesti českých mítincích. Vedle nedělní Velké ceny Olomouce mezi ně patří Praga Academica (7. 6.), Pražské memoriály (28. 6.), Velká cena Nového Města nad Metují (23. 7.), Velká cena Tábora (30. 7.) a Pardubický atletický mítink (13. 8.) O jejich zařazení do elitního okruhu rozhodla kvalita, které mítinky dosáhly v loňském roce – hodnotilo se deset nejlepších disciplín z roku 2010 a v každé z nich tři nejlepší výkony, plus dva libovolné další. Dohromady tedy 32 výkonů.    

Skladba disciplín na jednotlivých mítincích byla koordinována tak, aby měli všichni závodníci dostatek závodních příležitostí. Pro hodnocení družstva se využije opět  tzv. maďarských tabulek, přičemž započítávat se bude stejně jako v prvním kole 30 nejlepších výkonů mužů a 25 výkonů žen. V platnosti zůstává také pravidlo, že jeden závodník může bodovat maximálně ve dvou individuálních disciplinách.

Každé ze tří kol bude odděleně vyhodnoceno, na konci se vše sečte a nejúspěšnější družstvo se stane Vítězem Extraligy 2011. Prvních sedm postoupí na MČR družstev, týmy na 8. a 9. místě se zúčastní prolínací soutěže a poslední družstvo sestoupí do nižší ligy.

Při republikovém šampionátu družstev se tzv. „pojede zase od nuly“, elitní sedmička týmů si z extraligy nepřenese žádné body. Závodit se bude systémem běžným na PMEZ, a sice že v každé disciplíně bude moci za družstvo startovat jen jeden závodník, přičemž v týmu smějí být jen dva cizinci. Vítězné družstvo získá titul Mistr ČR družstev a kvalifikuje se na PMEZ.
Nový systém soutěže bude realizován následující dva roky. Po jejich vyhodnocení se rozhodne, jak bude v dalších letech soutěž pokračovat. Soutěže 1. a 2. ligy proběhnou v příštím roce beze změny. Teprve po vyhodnocení roku 2011 bude předložen návrh na jejich úpravu.

Další informace k extralize naleznete ve speciální sekci webových stránek www.atletika.cz. Zde také bude možno sledovat průběžné pořadí soutěže, aktualizované po každém z mítinků či uzavřeném kole.

Adam Pražák

Vytisknout