přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

V neděli čeká atlety „běchovická tradice“

V neděli 25. 9. 2005 se koná 109. ročník závodu Česká spořitelna Běchovice – Praha, nejstaršího nepřerušeného běžeckého závodu na evropském kontinentu.

Již třetí století se mezinárodní vytrvalecká konkurence schází k desetikilometrovému silničnímu závodu, poprvé se běžci vydali na trať od legendárního patníku č. 13 v roce 1897. Náročná trať má jako obvykle cíl u křižovatky ulic Koněvovy a Za Žižkovskou vozovnou v Praze 3. 

V rámci závodu se uskuteční otevřené mistrovství České republiky v silničním běhu na 10 km, start kategorie žen je na pořadu v 11.30, v poledne se představí muži. „Běchovice“ jsou ale v prvé řadě svátkem pro všechny aktivní běžce, jsou tradičním místem měření sil závodníků všech věkových kategorií. Dlouhá historie závodu je protkána řadou osobitých rekordů. Nejvyšším počtem účastí se pyšní Jaroslav Kočí, který v letech 1925–1994 startoval celkem 55x. Nejhojnější účast byla zaznamenána v roce 1982, kdy doběhlo 3552 závodníků. Absolutní traťový rekord drží časem 28:33 keňský závodník Laban Chege, vítěz ročníku 1996. „Běchovice“ ale například také registrují nejlepší čas mužů nad 80 let 50:10, který zaběhl František Petrák.

Loňské prvenství obhajuje libyjský vytrvalec Ali Ezayedi, mistrem republiky pro rok 2004 se stal Róbert Štefko. Sedmatřicetiletý závodník se zároveň dělí s Lubomírem Tesáčkem o primát v počtu vítězství v závodě, kterých dosáhl pět. Rekordmankou v kategorii žen je Petra Kamínková se šesti vavříny. Atletka AK Olomouc kralovala v uplynulých šesti letech.      

Pořadatelé letošního ročníku připravili pro všechny milovníky sportu řadu doprovodných akcí. V sobotu 24. září je pro děti všech věkových kategorií připraven 40. ročník závodu Mladé Běchovice. V neděli se vedle hlavního závodu koná 8. ročník závodu Běchovice Junior jako mistrovství dorostenců a dorostenek v silničním běhu na 6 km. Pro vyznavače kolečkových bruslí je připravena Volná jízda na  trati o délce 5 km.

Podrobné informace naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout