přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

V Monaku bude vyhlášen "Světový atlet roku"

V neděli 25. listopadu proběhne v monackém knížectví "World Athletics Gala". Kromě atleta a atletky roku bude na pódiu odměněn také výkon, vycházející hvězda nebo trenér roku.

Ocenění v hlavní kategorii mohou obdržet atleti a atletky z trojic: Američan Tyson Gay - Etiopan Haile Gebrselassie - Číňan Liu Xiang; Etiopanka Meseret Defarová - Švédka Carolina Klüftová - Chorvatka Blanka Vlašićová. Výškařská suverénka Vlašićová může získat dokonce double, patří i do elitní trojky nominovaných na výkon roku.

Více jak šest set hostů mezi nimiž nechybí světové hvězdy současnosti ani minulosti, bude slavnostním večerem provázet legendární kubánský orchestr Aragón, píše web IAAF. Těleso založené v roce 1939 projelo od poloviny minulého století s populárním rytmem své země - "charanga"  - celý svět. Program v Monaku je širší a nezahrnuje "jen zábavu" v podobě nedělního galavečera. Pátek a sobota jsou vyhrazeny pro jednání orgánů a komisí IAAF. V neděli a pondělí pak proběhnou sponzorské workshopy.

Prestižní ocenění atleta roku vyhlašuje IAAF od roku 1988. Za tu dobu jej získal jediný zástupce české atletiky. Oštěpař Jan Železný  dominoval v roce 2000 poté, co potřetí za sebou vyhrál olympijské hry. Třikrát za sebou získal v letech 2001 - 2003 titul marocký mílař Hicham El Guerrouj a je rekordmanem ankety.

IAAF také vyhlásila finálové trojice nominované na výkon roku. Mezi muži je to sprinter Asafa Powell (Jam.), vytrvalec Zersenay Tadesse (Erit.) a Jeremy Wariner, ženský trojlístek tvoří tyčkařka Jelena Isinbajevová (Rus.), půlkařka Janet Jepkosgeiová (Keňa) a výškařka Blanka Vlašićová (Chor.). Podrobnosti k atletům níže.

Finálové trojice: Výkon roku (s oficiálním odůvodněním IAAF):
MUŽI
Asafa Powell (JAM): 9.74/100m, Rieti, 9. září
Světový rekord ustavil přes vypuštění v závěru, a byl navíc o celou destinu rychlejší než jakýkoli jiný atlet v roce 2007.
Zersenay Tadesse (ERI): 35:50/12 km kros, Mombasa, 24. březen
Povedla se mu největší "vzpoura" roku, když odstranil z trůnu Kenenisu Bekeleho na světovém krosovém šampionátu výhrou o 23 sekund.
Jeremy Wariner (USA): 43.45/400 m Ósaka, 31. srpen
Vyhrál světový titul o více než půl sekundy, v čase, který překonali v historii pouze dva běžci.

ŽENY
Jelena Isinbajevová (RUS): 4.93h/tyč, Doněck, 10. únor

Její 20. světový rekord je o 5 cm vyšší než výkon kterékoli z žen v roce 2007

Janeth Jepkosgeiová (KEN): 1:56.04/800m, Ósaka, 28. srpen

Vyhrála světový šampionát v nejrychlejším čase za poslední čtyři roky, po celou trať v čele.

Blanka Vlašićová (CRO): 2.07m/výška, Stockholm, 7. srpen

Vyrovnala třetí nejlepší venkovní výkon na světě.