přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. července 2010, 23:18

V Lausanne padlo osm výkonů roku

Čechům se tentokrát v prestižním seriálu Diamantové ligy příliš nevedlo. Svoboda byl diskvalifikován, Veselý obsadil osmou a Bába devátou příčku.

Premiéra tradiční Athletissimy v elitním patře světových mítinků se vyvedla, o čemž svědčí pokořené nebo alespoň vyrovnané nejlepší letošní výkony hned v osmi disciplínách. Patří mezi ně i stovka mužů, která sice tentokráte nebyla v rámci programu Diamantové ligy, za to se mohla pochlubit největší atletickou superstar současnosti Usainem Boltem. A Jamajčan své fanoušky nezklamal, když předvedl výkon 9.82, jímž vyrovnal tabulkám dosud vládnoucí čas svého krajana Asafy Powella.

Na čtvrtce prožívá comeback Jeremy Wariner, bývalý hegemon této disciplíny, jenž však musel v poslední době kousat porážky od svého amerického konkurenta Lashawn Merritta. Po jeho potrestání kvůli porušení antidopingových pravidel však viditelně ožil, a přestože má k bývalé formě stále ještě dost daleko, výkon  44.57 je už blýskáním na lepší časy.

Běžkyně na 1500 m letos poprvé pokořily čtyřminutovou hranici. Množné číslo je na místě, neboť se to povedlo hned dvěma závodnicím. Vítězné Etiopance Gelete Burkaové (3:59.28), a také Maročance Ibtissamě Lakhouadové, jež časem jen o sedm setin pomalejším vytvořila nový národní rekord své země.  K přepsání tabulek došlo také mezi muži, zde se o to postaral Keňan Nicholas Kemboi. Jeho 3:31.52 je novým výkonem roku.

Na trojce si dělala zálusk na africký rekord Meseret Defarová, zůstalo však jen u přání. Nakonec z toho nebylo ani prvenství, Etiopanka doběhla až třetí. Zvítězila v nejlepším čase sezony 8:34.58 Keňanka Vivian Cheruiyotová o 61 setin před Turkyní Alemitu Bekeleovou.

Francouz Tahri už nevládne světovému stýplu. V čele tabulek ho vystřídal Keňan Brimin Kiprop Kipruto se svým dnešním časem 8:01.62. Olympijský vítěz porazil ve finiši Uganďana Benjamina Kiplagata, který se však mohl radovat z nového národního maxima 8:03.81. Světový rekordman Shaheen závod nedokončil.

Zbylé dva výkony roku do počtu přinesly technické disciplíny. V trojskoku dolétla Kubánka Yargelis Savigneová o jediný centimetr pode 15metrovou hranici a ve výšce rozšířili Rusové Ivan Uchov a Jaroslav Rybakov skupinku skokanů, kteří letos skočili 233 cm. Nyní je už pětičlenná, přičemž v ní jsou ještě další dva borci z Ruska Silnov a Šustov, zbytek světa zastupuje Američan Dusty Jonas.

Jaroslav Bába skočil v Lausanne 227 cm na třetí pokus, což ho v konečném zúčtování zařadilo na deváté místo. O příčku lépe skončil oštěpař Vítězslav Veselý se svými 78.53 m. Disciplínu vyhrál zatím suverénní Nor Andreas Thorkildsen (87.03) před probuzeným Tero Pitkämäkim z Finska (84.71).

Cennou, ale nepříliš dobrou zkušenost si z Lausanne odveze překážkář Petr Svoboda, který při startu ulil a na vlastní kůži pocítil spolu s Jamajčanem Dwightem Thomasem nově zavedené pravidlo o nulové toleranci. Závod se tak běžel bez jejich účasti a vyhrál v něm světový rekordman Dayron Robles z Kuby ve svém nejlepším výkonu sezony 13.01. Jeho americký sok Oliver však už letos běžel o 11 setin rychleji.

Zajímavé výsledky měl i ženský závod, kde vítězná Kanaďanka Priscilla Lopes-Schliepová zaostala časem  12.56 jen setinu za výkonem roku Lolo Jonesové. V kontextu blížícího se ME je však pozoruhodnější superčas 12.57 Němky Carolin Nytraové.  

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout