V kvalifikaci na ME vrchařů nejrychlejší Šádková a Bláha

V Rožnově pod Radhoštěm se včera uskutečnil kvalifikační závod na blížící se evropský šampionát v běhu do vrchu.

Závodníci v kategoriích mužů, žen, juniorů i juniorek se utkali na trati o délce 6,5 kilometru s převýšením 734 metrů. Podle kritérií Českého atletického svazu budou na ME nominováni první tři muži a první tři ženy z kvalifikačního závodu, další místo v každé kategorii bude obsazeno závodníkem na "divokou kartu". Evropský šampionát se bude konat 10. července v rakouském Heiligenblutu.

V bohatě obsazeném závodě mužů z Rožnova na Radhošť se prosadil úřadující mistr republiky v půlmaratonu Jan Bláha časem 30:55. O jedenáct vteřin byl pomalejší kroměřížský Ondřej Horák, na stupně vítězů se vešel ještě Miroslav Vítek (32:06).

Suverénní prvenství mezi ženami získala Pavla Havlová, která výkonem 38:53 minut porazila druhou v pořadí Pavlu Matyášovou více než minutovým rozdílem. Pro třetí místo si doběhla Kateřina Smutná časem 41:33. V kategorii "B" však startovala pardubická Irena Šádková, která výkonem 37:39 pokořila i čas Havlové.

Výsledky kvalifikačního závodu na ME v běhu do vrchu:
19. 6. 2005, Rožnov p. Radh.–Radhošť, 6500 m

MUŽI – 1. Bláha (Sokol Č. Budějovice) 30:55, 2. Horák (ASICS Kroměříž) 31:06, 3. Vítek (Jiskra Ústí n. O.) 32:06, 4. Polášek (AC Havířov) 32:27, 5. Dorszynski (Pol.) 33:07, 6. Wosik (Pol.) 33:28, 7. Zoubek (ABK Liberec) 33:46, 8. Wydra (Pol.) 33:59

ŽENY "A" – 1. Havlová (Olymp Praha) 38:53, 2. Matyášová (Maratonstav Úpice) 40:10, 3. Smutná (FENIX Jeseník) 41:33, 4. Vlčovská (AC Pardubice) 42:53, 5. Mostecká (Olymp Praha) 43:30, 6. Sobková (RK Cyklos) 48:40

ŽENY "B" – 1. Šádková (AC Pardubice) 37:39

ŽENY "C" – 1. Paulů (Maratonstav Úpice) 46:46

JUNIOŘI – 1. Hamr (Bílina) 34:22, 2. Rosenberg (FENIX Jeseník) 36:41, 3. Zapalač (X-AIR Ostrava) 37:31

JUNIORKY – 1. Rauscherová (FENIX Jeseník) 49:42, 2. Weissová (Valašské Meziříčí) 51:31, 3. Stránská (ISCAREX Č. Třebová) 55:05