V Karibiku vládnou sportu atleti

Ankety o nejlepšího sportovce uplynulého roku atletických velmocí Karibské oblasti ovládli zástupci královny sportů.

Osleidys Menendezová byla vyhlášena nejlepší sportovkyní Kuby. Mistryně světa a světová rekordmanka v hodu oštěpem získala toto ocenění už počtvrté. Šestadvacetiletá vrhačka posunula hodnotu světového maxima na 71.70 m při svém triumfu na MS v Helsinkách. Ve světových tabulkách sezony jí patřily tři z pěti nejdelších hodů.

Atletická hegemonie na Jamajce nadále pokračuje. Výsledky hlasování o nejlepší sportovce budou známy nejdříve na konci února, ale už nyní Jamajčané odtajnili nominaci, ze které vzejde nový sportovní král. Mezi čtrnácti jmény na seznamu figuruje hráč kriketu Chris Gale a třináct atletů.

***
Titulem nejlepšího atleta Ukrajiny byl vyznamenán úspěšný reprezentant z mistrovství světa v Helsinkách, šťastný vítěz finále výškařů Jurij Krymarenko. Mezi ženami vyhrála bronzová pětibojařka z halového ME v Madridu Natalija Dobrynská.

***
Už na konci roku přebrali tradiční Cenu Jesseho Owense nejlepší atleti Spojených států. V obou kategoriích patřil primát sprinterům. Olympijský vítěz Justin Gatlin si z MS v Helsinkách odvezl zlatý double za vítězství na 100 i 200 metrů. Allyson Felixová se stala světovou šampionkou na dvoustovce, když na této trati za celou sezonu neprohrála.

***
Titul Šampion šampionů Francie za rok 2005 získal překážkář Ladji Doucoure. Anketu o nejlepší sportovce a sportovkyně země každoročně vyhlašuje renomovaný časopis L'Equipe. Doucoure vybojoval v Helsinkách prvenství na 110 m překážek a ve štafetě 4x100 metrů, navíc stál v čele světových tabulek národním rekordem 12.97. Devátou příčku obsadila stříbrná sedmibojařka z MS Eunice Barberová. V mezinárodním měřítku L'Equipe pasoval na třetí místo Justina Gatlina, vyhrál španělský pilot formule 1 Fernando Alonso.