přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

V Jablonci mají ryzí atletický stadion za 55 milionů korun

Svůj vlastní stadion, o který se již nemusí dělit s fotbalisty, mají ode dneška atleti v Jablonci.

Vyrostl ve sportovním areálu Střelnice za zhruba jeden a čtvrt roku a stál téměř 55 milionů korun. "Chceme konkurovat nedalekému Turnovu a v budoucnu pořádat stejně významné závody, jako je tamní Memoriál Ludvíka Daňka," řekl dnes na tiskové konferenci jablonecký starosta Jiří
Čeřovský. Na turnovský mítink přijíždějí nejlepší diskaři světa a účastní se ho rovněž další špičkoví domácí a zahraniční atleti. 

Nový stadion s osmi drahami s umělým povrchem a sektory pro všechny technické discipliny dnes otevřely mládežnické závody. Na tribuny se se vejde 1200 diváků. Stadion vznikl na místě bývalého fotbalového škvárového hřiště a odborníci museli odstřelit podzemní skálu o objemu 2000 metrů krychlových. Skrývala se na místě, kde nyní stojí tribuna a domek pro rozhodčí. Žulový masiv byl zhruba čtyři metry hluboký, 50 metrů dlouhý a deset metrů široký. Jeho likvidace stavbu prodražila o pět milionů korun.

Atletický stadion patří stejně jako sousední krytá hala a fotbalový stadion městu. "Původně jsme uvažovali o celkové rekonstrukci společného fotbalového a atletického stadionu Střelnice, pak ale místostarostu Petra Karáska napadlo, že bychom mohli postavit úplně nový atletický stadion," uvedl místostarosta Radovan Louda. Podle něj tak město ušetřilo zhruba 50 milionů. 

Aby se atletický stadion na tréninkové fotbalové hřiště vůbec vešel, použily Stavby silnic a železnic ojedinělou technologii. Vztyčily bezmála 14 metrů vysokou opěrnou zeď a na svah odvezly skoro 36.800 metrů krychlových půdy. Její zhutněné vrstvy na sobě leží po 20 centimetrech a uvnitř pracují dvě sondy. Sledují, jestli se uvnitř zemina nedeformuje víc, než je únosné.

Stadion provozuje společnost Sport Jablonec. Městské školy ho budou využívat zadarmo, ostatní školy za 315 korun na hodinu. Jednotliví zájemci si mohou na Střelnici zasportovat za poplatek 100 korun na hodinu.

Město stále pokračuje v modernizaci sousedního fotbalového stadionu, kde dělníci dokončují novou jižní tribunu s 1850 místy. V příštích letech se chystá na přestavbu hlavní fotbalové tribuny a rekonstrukci zchátralé atletické kryté haly, do níž kromě jiného zatéká. Náklady na záchranu haly Louda odhaduje na 50 milionů korun, přestavba fotbalové tribuny vyjde na 90 až 100 milionů.

Město i nadále spoléhá na státní dotace. Na atletický stadion přidal stát přes 37 milionů korun a na všechny úpravy Střelnice v posledních dvou letech 70 milionů korun. Na Střelnici šlo za stejnou dobu z městského a státního rozpočtu celkem 147,5 milionu korun.
                                                                                                    ČTK