přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. ledna 2004, 13:14

V Hustopečích půjde opět o rekordy

Vysoce kvalitní úroveň slibuje 5. ročník mezinárodního výškařského mítinku Hustopečské skákání, který se uskuteční v sobotu 17. ledna.

Většinu domácích reprezentantů doplní několik vynikajících zahraničních závodníků. „Velkou favoritkou soutěže žen bude Němka Skotniková, v kategorii mužů bude startovat Polák Sposób,“ vytyčil hlavní zahraniční taháky mítinku ředitel závodů Zbyněk Háder. Grzegorz Sposób v loňské sezoně zaznamenal největší úspěch ze všech účastníků Hustopečského skákání 2004, když na mistrovství světa v Paříži obsadil šestou pozici. Melanie Skotniková narozdíl od většiny svých sobotních soupeřek nezažije v Hustopečích letošní premiéru. Německá výškařka se už 4. ledna představila na mítinku v Essingu, kde zvítězila výkonem 1.89 m. Na druhém místě v Essingu skončila další účastnice Hustopečského skákání Oldřiška Marešová, které úvodní závod sezony přinesl vynikající osobní rekord 1.86 m. Pozornost bude upřena také k Barboře Lalákové, Inge Janků a slovenské reprezentantce Dianě Lázničkové. První žena domácích halových tabulek 2003 Iva Straková se jihomoravského mítinku kvůli viróze nezúčastní. „Věřím, že Skotniková potáhne naši Zuzku Hlavoňovou a chytnou se i další závodnice,“ prohlásil Háder. „V kategorii žen by měl padnout rekord mítinku,“ doufá ředitel závodů. Nejlepšího výkonu v pětileté historii výškařského klání (1.90 m) dosáhla v loňském roce česká rekordmanka Zuzana Hlavoňová, spolufavoritka soutěže žen. 

Rekordní listina mužů se hýbala rovněž v sezoně 2003. Jaroslav Bába v soutěži juniorů překonal rovných 2.30 m a zařadil se tak do čela tabulek hned dvou kategorií. Vítkovický talent Bába bude spolu se Sposóbem patřit k největším favoritům závodů. „Uvidíme, jak to v Hustopečích půjde. Je to můj první letošní závod, jdu na něj z plného tréninku,“ krčil rameny Bába při čtvrtečním tréninku v přetlakové hale v Praze na Strahově. Do boje o prvenství by měli vstoupit také bratři Tomáš a Jan Janků. Prvně jmenovaný v loňském roce do Hustopečí přicestoval, ale pro zranění kotníku se jen představil divákům a do soutěže vůbec nenastoupil. „Tomáš podle posledních tréninků vypadá naprosto skvěle. Je vidět, že přípravu na olympiádu vzal opravdu vážně,“ uznale hodnotí aktuální formu zkušeného výškaře Bábův trenér Aleš Duda.

Přívlastek mezinárodní patří i k závodům žactva, které hlavnímu programu Hustopečského skákání předcházejí, a konají se v pátek 16. ledna. V širokém startovním poli se totiž vedle domácích výškařů  představí závodníci ze Slovenska a Rakouska. „Letos očekávám ještě nárůst v počtu startujících. Mohlo by se zúčastnit okolo sto třiceti žáků a žákyň,“ odhadl Háder. „Naším záměrem je dát více prostoru mládeži, která je základem. Pro soutěž dospělých se snažíme zajistit start nejlepších českých výškařů, aby právě oni byli hlavními hvězdami mítinku,“ dodal Zbyněk Háder. Soutěž žen je na pořadu v sobotu 17. ledna od 17 hodin, muži zahájí v 18.15.

Tomáš Klement

Vytisknout